Top News – Tri synimet e Ukrainës!/ Çfarë kërkon Kievi përmes kundërsulmeve
10/06/2023 17:05

Ukrainasit kanë tre synime kryesore që po i realizojnë me kundërsulme ndaj rusëve. Sipas analistit të mbrojtjes dhe sigurisë, britaniku Michael Clarke Orikhiv, veriu dhe jugu i Bakhmutit dhe Velyka Novosilka, afër Vuhledarit, Ukraina po mundohet t’i rikthejë nën kontrollin e saj. “Më interesante është në Orikhiv… një betejë e madhe ka ndodhur atje”, tha profesori Clarke, duke shtuar se ukrainasit kanë humbur në mënyrë të pashmangshme disa tanke perëndimore. Duket sikur ata po përpiqen të marrin një rrugë “ambicioze dhe të rrezikshme” në jug, drejt “mbrojtjes së fortè” të Rusisë në Tokmak dhe në Melitopol. Analisti tha se Ukraina po synon “mbrojtjen më të fortë ruse”, për të ndarë urën e saj tokësore në gjysmë dhe për të izoluar forcat armike në perëndim. Kjo do ta vendoste “Krimenë në rrezik” dhe do t’i lejonte ukrainasit të bombardonin forcat ruse që gjenden në gadishull. “Kjo është gjëja më ambicioze dhe më e rrezikshme që ata mund të provojnë. Ne ende nuk e dimë nëse ata me të vërtetë po shkojnë drejt kësaj”, tha Clarke. Pamjet: AFP

Top News – Zjarr në bordin e një trageti në Itali, evakuohen pasagjerët dhe personeli
30/09 15:55
Top News – Zbrazet Nagorno-Karabaku, armenët etnikë largohen nga rajoni
30/09 15:48
Top Channel/ Çimkat pushtojnë Parisin, ndërhyjnë autoritetet: “Nuk shpëton asnjë”!
30/09 15:47
Top News – Si u mashtrua shqiptarja në Greqi? I morën mbi 8 mijë euro
30/09 15:41
Top Channel/ Emigrantja humb jetën në punë! Një shqiptare u masakrua nga makineria e mishit në Greqi
30/09 15:28
Top News – Zelensky zbulon arritjet: Ukraina po krijon flotën e parë detare të dronëve
30/09 15:27
Top News – ‘Prodhoni armë në Ukrainë’, Zelensky josh industrinë e mbrojtjes
30/09 15:26
Top News – Vrasja e reperit Tupac, Policia e Las Vegasit arreston një 60-vjeçar
30/09 15:26
Top News – Vetëvritet ish-bashkëshorti I Klodiana Vafës/ Pas divorcit vrau nënën e dy fëmijëve
30/09 15:00
Top Channel/ Sulmi në Kosovë, e përfshirë Moska? “Armët mund të kenë ardhur nga Rusia”!
30/09 14:44
Top News- Deputeti holandez kërkesë NATO/ ‘Koha për një përgjigje shumë të fortë ndaj Serbisë’
30/09 12:11
Top Channel/ Grekët të shkatërruar pas përmbytjeve katastrofike, tmerr edhe në Nju Jork!
30/09 12:10
Top Channel/ ”Mos e zgjasni”, Këshilltar i Bidenit paralajmëron Serbinë: Tërhiqni urgjent trupat!
30/09 12:02
Top Channel/ Me Rusinë apo BE-në, Sllovakia vendos sot: Zgjedhjet mund t`i fitojë kandidati pro-rus!
30/09 12:00
Top Channel/ Sky Shield, Gjermania kërkon mburojë ajrore për Europën!
30/09 11:36
Top News – Vdekja tragjike e shqiptares në Greqi/50 vjeçarja u pre nga makineria e mishit
30/09 10:56
Top Channel/ Vrasja e Tupac, arrestohet një I dyshuar pas 27 vitesh
29/09 23:21
Top News – Rumania reagon ndaj dronëve rusë, dërgon systemet e mbrojtjes ajrore në kufi me Ukrainën
29/09 23:06
Top News – NATO shton forcën ushtarake në Kosovë, Britania konfirmon një battalion të tërë
29/09 23:05
Top News – OSBE, ‘notë kaluese për 14 majin’/ ‘Por, abuzimi shtetëror e presioni, shqetësues’
29/09 22:22