Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03/2021 12:02

Tre tërmete, përfshirë një që ishte më i forti që ka goditur ndonjëherë rajonin, u regjistruan në Zelandën e Re të premten, duke ndezur edhe paralajmërime për Tsunami që tani janë tërhequr sidoqoftë. Mijëra njerëz janë evakuuar nga zonat bregdetare në ishullin verior, pasi tërmeti i tretë, me manjitudë 8.1 goditi rajonin. Ka patur raporte për bllokime trafiku ndërsa njerëzit përpiqeshin të arrinin terrene më të larta. Paralajmërimi për tsunami sidoqoftë u tërhoq rreth orës 15.43 minuta, rreth 13 orë pas tërmetit të parë. Disa dallgë anormale goditën pjesë të bregut por pasditen e të premtes autoritetet thanë se më e keqja kishte kaluar. Banorëve iu tha se mund të riktheheshin në shtëpi, por u paralajmëruan të qëndronin larg plazheve. Arqipelagët në jug të paqësorit, Kaledonia e re dhe Vanuatu janë paralajmëruar po ashtu të përgatiten për dallgë të rrezikshme. Brigjet e tyre mund të shohin dallgë deri në 3 metra të larta ndërsa pjesë të Amerikës së Jugut, përfshirë Perunë, Ekuadorin dhe Kilin, u paralajmëruan se mund të regjistronin dallgë mbi një metër të larta në brigjet e tyre. Qendra për paralajmërimin e cunamive në paqësor, në Hauai, tha se dallgët cunam ishin parë por nuk janë raportuar deri më tani dëme. Të tre tërmetet, të gjithë mbi magnituden 7, u regjistruan në orët e para të së premtes. I fundit, goditi rreth orës 8.30 të mëngjesit, afër ishujve të pabanuar Kermadec, 1000 km në veri lindje të Zelandës së Re.

Top News – Pfizer zbulon mashtrimin/ Krem anti-rrudhë në vend të vaksinës
22/04 20:02
Top News – Dita ndërkombëtare e tokës/ NASA, emetimet e karbonit në rritje pas pandemisë
22/04 19:58
Top News – Trupat ruse do të kthehen në bazë/ ‘Armatimet e rënda pranë Ukrainës do të qëndrojnë’
22/04 18:31
Top News – ‘Gjenocidi’ nga perandoria osmane/ Kështu do ta quajë Biden masakrën ndaj armenëve
22/04 18:10
Top Channel/ E rrallë, në Mars prodhohet oksigjen që mund të thithet nga njerëzit
22/04 17:53
Top News – Vuçiç në Republikën Srpska/ ‘As nuk më shkon ndër mend të flasim për luftë’
22/04 17:45
Top Channel/ “Mos more se është fëmijë”, polici qëllon e vret adoleshenten
22/04 15:44
Top Channel/ Biden “i shpall luftë” Turqisë: Do ta njoh genocidin armen!
22/04 15:42
Top Channel/ “Të shpëtojmë planetin”, SHBA angazhohet të përgjysmojë emetimet e karbonit
22/04 15:29
Top Channel/ Masakra e Nicës, arrestohet pas 5 vitesh 28 vjecari shqiptar
22/04 15:24
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:24
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:24
Top Channel/ “ Nuk ka luftë” ? Rusia tërheq trupat nga kufiri me Ukrainën
22/04 15:23
Top News – Të gatshëm në çdo kohë/ Ukraina miraton një ligj të ri për rezervistët
22/04 15:10
Top News – Në konfrontimin me Rusinë/ Vendet anëtare të NATO-s mbështetin Çekinë
22/04 15:10
Top Channel/ “Vetëm 72 orë oksigjen”, ankth për 53 personat në bordin e nëndetësës së zhdukur
22/04 14:35
Top News – Gjenocid apo masakër në Armeni/ Biden pritet të shprehet, rrezik acarimi me Turqinë
22/04 13:58
Top News – Shefat me yjet Mishelin/ Përgatisin vakte ‘gourmet’ për astronautët në ISS
22/04 13:57
Top News – Vetëm 72 orë kohë…/ Për nëndetësen e zhdukur me 53 persona në bord
22/04 13:57
Top News – Prodhohet oksigjen në Mars/ Roveri i NASA-s në planetin e kuq, ia del mbanë
22/04 13:57