Top News – Tik Tok dhe WeChat/ SHBA, mbyllen në 48 orë
18/09/2020 18:24

TikTok dhe WeChat do të ndalohen nga app stores në SHBA nga e diela nëse presidenti donald trump nuk do të pranojë një marrëveshje të minutës së fundit. Departamenti i tregtisë tha se do të ndalonte njerëzit në shba të shkarkonin aplikacionet e mesazheve dhe ndarjes së videove në cdo app store dhe në cdo platformë. Administrata Trump thotë se kompanitë cënojnë sigurinë kombëtare dhe mund ti kalojnë të dhënat e përdoruesve, kinës. Por Kina dhe të dyja kompanitë, e mohojnë këtë. WeChat do të mbyllet efektivisht në shba të shtunën, por njerëzit do të mund të vazhdojnë të përdorin TikTok deri më 12 nëntor, kur edhe do të ndalohet plotësisht. Nëse një partnership i planifikuar mes Oracle dhe pronarit të TikTok, ByteDance do të arrihet dhe miratohet nga presidenti Trump, aplikacioni nuk do të ndalohet. Nuk është akoma e qartë nëse Trump do ta miratojë apo jo marrëveshjen, por ai pritet ta rishohë atë para skadencës së të dielës. Ndërsa TikTok ka miliona përdorues në shba, nuk është e qartë se sa përdorues të WeChat janë të vendosur jashtë kinës, edhe pse duhet të jetë një numër domethënës. Urdhëri i ndalimit nga departamenti i tregtisë pason urdhërat ekzekutive të presidentit Trump të nënshkruar në gusht. Ai i dha bizneseve amerikane 45 ditë kohë për të ndaluar punën me të dyja kompanitë kineze. India më herët ka ndaluar TikTok dhe WeChat, si edhe dhjetëra aplikacione të tjera kineze. Qeveria në Delhi thotë se aplikacionet janë paragjykuese ndaj sovranitetit dhe integritetit të indisë, mbrojtjes, sigurisë dhe rendit publik të vendit.

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56