Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12/2020 21:36

Gjermania u trondit të martën, pas sulmit me makinë të një personi ndaj qytetarëve këmbësorë në qytetin Trier. 51 vjeçari i arrestuar, e kreu sulmin i alkoolizuar, duket se ka filluar të flasë me policinë, njoftojnë agjencitë e lajmeve të mërkurën. Deri më tani hetimet nuk kanë gjetur motive politike apo fetare pas sulmit të personit të lindur në Trier. Në media është njoftuar, se personi kishte jetuar disa ditë në automjetin e huazuar nga një mik. Sipas të dhënave të para të prokurorisë, I arrwstuari ka shenja për një sëmundje psikike të të arrestuarit. Autoritetet duhet të vendosin, nëse ai do të dërgohet në paraburgim apo në një qendër të mbyllur psikiatrie. Hetimet e deritanishme kanë konfirmuar, se personi me automjetin Landrover të martën mbasdite kërkoi me qëllim të vriste njerëz në zonën e këmbësorëve në Trier, këtë e tregon edhe mënyra e lëvizjes së makinës me zigzage për rreth 600 metra. Si pasojë e sulmit humbën jetën 5 vetë në Trier, mes tyre edhe një foshnjë 9 javëshe. 14 vetë u plagosën, disa gjenden ende në gjendje të rëndë.Politika gjermane reagoi e tronditur pas sulmit me pesë të vdekur në Trier. Kancelarja gjermane, Merkel e tronditur për sulmin u shprehu ngushëllimet e thella familjeve të të prekurve. Edhe kryeministrja e landit Pfalc, Malu Dreyer u shpreh me tronditje për sulmin. "Kjo është thjesht e tmerrshme". Më e tmerrshmja që humbën jetën disa vetë. Kryebashkiaku i qytetit Trier, Wolfram Leibe tha, se "besoj se kjo është dita më e zezë e qytetit Trier pas Luftës së Dytë Botërore."

Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23
Top News – E para në Bashkimin Evropian/ Hungaria, miraton për përdorim vaksinën ruse
21/01 20:37
Top News – Stuhia ‘Christoph’ në Britani/ Anglia dhe Uellsi nën alarm për përmbytje
21/01 20:32