Top News – Tërmet i fuqishëm në Japoni/ Toka lëkundet me 7.3 ballë, makth në Fukushima
14/02/2021 15:41

Më shumë se 100 persona janë lënduar pas një tërmeti të fuqishëm që goditi brigjet e Fukushimës në Japoni. Tërmeti me magnitudë 7.3 të shkallës rihter u ndje edhe në Tokio por asnjë paralajmërim për tsunami nuk u lëshua. Dridhja e tokës vjen thuajse një dekadë pas tëmetit dhe tsunamit që i mori jetën më shumë se 18 mijë personave. Ai tsunam shkaktoi edhe një aksident bërthamor në impiantin Fukushima Daiichi, incidenti më i rëndë i këtij lloji që nga katastrofa e cernobilit në 1986. Agjencia japoneze e meteorologjisë tha se tërmeti dyshohet se ishte një pas lëkundje e tërmetit të madh të 2011. Pas lëkundjet pas një tërmeti të madh, mund ta vazhdojnë për një periudhë shumë vjeçare. Tërmeti i fundit u regjistrua në orën 23.08 minuta sipas orës lokale, në një thellësi prej 60 km, në paqësor, pranë brigjeve lindore të Japonisë. Dridhje të tjera toke kanë vijuar të regjistrohen në rajon, pas tij. Tërmeti bëri që thuajse një milionë shtëpi të mbeten pa energji elektrike. Shërbimet e trenave janë ndalur ndërkohë që ka pasur dhe rrëshqitje toke si pasojë e tërmetit.

Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05
Top News -’Qendra e gravitetit’ në Evropën Lindore/ Komandanti i ardhshëm i NATO-s flet para senatit
28/05 13:03
Top News – Strategjia e re ruse në Ukrainë! / Luftë deri në vjeshtë, Kievi rimerr territoret
28/05 13:01
Top Channel/ SHBA, e armatosur deri në dhëmbë: I vetmi vend me më shumë armë se civilë!
28/05 12:27
Top Channel/SHBA nis super-armët në Ukrainë, “cmendet” Rusia: Rrethon dy qytete në Donbas!
28/05 12:24
Top Channel/ Kurora e Princeshës Diana mahnit pas disa dekadash në ekzibicionin në Londër
28/05 00:26
Top Channel/ Fshatari peruan padit gjigantin gjerman për shkrirjen e akullnajave në Ande
28/05 00:26
Top News- Taktika e re e Vladimir Putin/Si po fiton terren në fushëbetejën e Donbasit!
27/05 21:43
Top News- Vajza e Putinit në pushtet!/Presidenti rus përgatitet për ‘më të keqen’
27/05 21:16
Top News-Sapunë nga qumështi i deveve / Ferma e jashtëzakonshme në Francë
27/05 21:04
Top News-Stërvitje masive me raketa/Tajvani i ‘tregon dhëmbët’ ushtrisë kineze
27/05 21:03
Top News-Si po e lufton Koreja e Veriut Covid 19 /Pandemia në vendin më të izoluar në botë
27/05 21:01