Top News/ Teherani ‘tallet’ me hakmarrjen e Izraelit: ’Sulm me tre dronë nga të infiltruar’
19/04/2024 13:16

Brenda Iranit, raportet e lajmeve mbi incidentin e së premtes nuk përmendën Izraelin dhe televizioni shtetëror transmetoi analistë dhe ekspertë që u shfaqën mospërfillës për shkallën e sulmit. Një analist i tha televizionit shtetëror se mini dronët e lëshuar nga "të infiltruarit nga brenda Iranit" ishin rrëzuar nga mbrojtja ajrore në Isfahan. Pak pas mesnate, "tre dronë u panë në qiell mbi Isfahan. Sistemi i mbrojtjes ajrore u bë aktiv dhe i shkatërroi këta dronë në qiell", tha TV shtetëror iranian. Komandanti i lartë i ushtrisë Siavosh Mihandoust u citua nga TV shtetëror të ketë thënë se sistemet e mbrojtjes ajrore kishin shënjestruar një "objekt të dyshimtë". Presidenti iranian Ebrahim Raisi e kishte paralajmëruar Izraelin përpara sulmit të së premtes se Teherani do të jepte një "përgjigje të ashpër" ndaj çdo sulmi në territorin e tij. Irani i tha Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të enjten se Izraeli "duhet të detyrohet të ndalojë çdo aventurizëm të mëtejshëm ushtarak kundër interesave tona", pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së paralajmëroi se Lindja e Mesme ishte në një "moment të rrezikut maksimal".

Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03
Top News/ Gjermania nën pushtetin e ujit/ Vërshime të mëdha uji që ndodhin 1 herë në 50 vjet
18/05 16:11
Top News/ Alarm në Gjermani/ Rriten rastet e dhunës ndaj politikanëve
18/05 15:47
Top Channel/ Qëlloi mbi kryeministrin sllovak, 71 vjecari para gjykatës nën masa të forta sigurie!
18/05 15:16
Top Channel/ Mediat gjermane: “Për 20 vjet, Kroacia do të zbrazet”!
18/05 15:04
Top News/Vritet kandidati për kryebashkiak në Meksikë/Trupi i pajetë u gjet i copëtuar në një makinë
18/05 14:26
Top News/ Humbje e madhe për Ukrainën/ 125 luftëtarë vriten nga Rusia brenda 24 orëve
18/05 14:25
Top Channel/ Gjermanët “po sulmojnë” politikanët: Rritet shkalla e krimit kundër tyre!
18/05 14:20
Top Channel/ SHBA, “ofensivë” diplomatike në Lindjen e Mesme: Jake Sullivan niset drejt rajonit!
18/05 14:18
Top News/ Frikë për një tjetër vatër lufte/ Korea e Veriut lëshon breshëri raketash balistike
18/05 13:15
Top News/ Putin i gatshëm për armëpushim/ Ka një kusht për Ukrainën, kërkon Kharkivin
18/05 13:02
Top News/ Trump i vë kusht Biden-it për debatin: Bëj testin e drogërave para se të vish në përballje
18/05 12:48
Top Channel/ Trump kërkon test droge për Bidenin: “Analizat, pastaj debati televiziv”!
18/05 12:38
Top News/ SHBA e NATO drejt përballjes me Rusinë/ Po mendohet dërgimi i trupave në Ukrainë
18/05 12:34
Top Channel/ Gjendje emergjence në Gjermani, rrezik “ekstrem” nga përmbytjet!
18/05 12:03
Top Channel/ Sulmoi burrin e Nancy Pelosit, dënohet me 30 vjet burg 44 vjecari në SHBA!
18/05 12:02
Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39