Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05/2021 11:35

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara kanë lehtësuar masat për vendosje të maskës për personat e vaksinuar plotësisht kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi, duke ua mundësuar heqjen e maskës në ambiente të mbyllura si dhe mosmbajtjen e distancës fizike në shumicën e vendeve. Udhëzimet e përditësuara nga ky institucion më 13 maj, janë bërë në kohën kur gati gjysma e popullsisë amerikane ka pranur të paktën një dozë të vaksinës. “Secili që është i vaksinuar plotësisht, mund të marrë pjesë në aktivitetet e brendshme dhe të jashtme, të vogla dhe të mëdha, pa maskë dhe pa distancë fizike”, ka thënë udhëheqësja e Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Rochelle Ëalensky. “Të gjithë e kemi dëshiruar këtë moment – kur mund të kthehemi pak në normalitet”. Në udhëzimet e reja ende bëhet thirrje për vendosje të maskave në autobusë, aeroplanë, trena, aeroporte, spitale, burgje dhe strehimore. Njoftimi i ri është bazuar në uljen e numrit të të infektuarve dhe rritjen e shkallës së vaksinimit të të rinjve. Presidenti amerikan Joe Biden ka mirëpritur këtë lajm, duke shpallur fitore të madhe në betejën kundër virusit, i cili ka infektuar më shumë se 32 milionë persona në Shtetet e Bashkuara dhe ka lënë të vdekur më shumë se 580,000. "Sot është një ditë e mrekullueshme për Amerikën. Nëse jeni plotësisht të vaksinuar, nuk keni më nevojë të mbani maskë. Bëni vaksinën - ose mbani maskë derisa ta keni bërë." Numri i të infekuarve me koronavirus në SHBA, aktualisht është në shkallën më të ulët prej muajit shtator. Mestaraja shtatëditore është rreth 38,000, që i bie 11 persona janë të infektuar për 100.000 banorë. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, koronavirusi, për të cilin është kuptuar fillimisht në fund të vitit 2019, ka lënë të vdekur të paktën 3.3 milionë persona në gjithë botën.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57