Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01/2023 11:42

Sekretari i Përgjithshëm i Bashkimit Evropian për Veprim të Jashtëm, Stefano Sannino, tha të premten se Rusia e ka çuar luftën e saj në Ukrainë “në një nivel tjetër”, duke kryer sulme ndaj civilëve dhe shënjestrave joushtarake. Ai po ashtu kritikoi Moskën për nxitje të vendimeve që kanë marrë Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania, për të dërguar tanke të avancuara në Ukrainë. Duke folur në një konferencë në Tokio, Sannino tha se Putin “ka devijuar nga koncepti i operacionit special në konceptin e luftës kundër NATO-s dhe Perëndimit”. Ai tha se tanket gjermane dhe amerikane pritet të ndihmojnë ukrainasit që të mbrojnë veten në luftë dhe nuk do t’i kthejnë ata në sulmues. “Mendoj se zhvillimet e fundit, sa u përket furnizimeve me armë, janë përgjigje ndaj situatës dhe mënyrës se si Rusia e ka çuar luftën në nivel tjetër”, tha Sannino. Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania bënë të ditur të mërkurën se do të dërgojë tanke të avancuara në Ukrainë për ta ndihmuar Kievin që të luftojë forcat ruse. Komandantët e ushtrisë ukrainase kanë thënë se këto armë do të ndihmojnë në kundërofensiva, dhe do të zvogëlojnë numrin e ushtarëve ukrainas të vrarë në luftë. Presidenti amerikan, Joe Biden ka bërë të ditur tashmë se në ukrainë do të dërgohen 31 tanke M1 Abrams, pavarësisht qëndrimeve fillestare të Uashingtonit se ato janë shumë sfiduese që të përdoren nga ushtarët ukrainas. Ndërkohë që më herët gjermania pranoi të dërgonte 14 tanke leopard nga inventari i saj, në Kiev. Rusia e ka kritikuar vendimin e shteteve perëndimore dhe është zotuar se do t’i shkatërrojë këto tanke në fushëbetejë.

Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin në protestë ndaj zonave të ndaluara peshkimit
29/03 22:58
Top News – Maqedonia i jep 12 helikopterë Ukrainës/ Shkupi paraprin Ballkanin me ndihmat usharake
29/03 22:01
Top News – Britania, baza ushtarake për emigrantët/ Premtimi i Sunak për trajtimin e azilkërkuesve
29/03 21:49
Top News – Biden mbledh liderët botërorë!/ SHBA ndan 700 milionë dollarë për demokracinë
29/03 21:43
Top News – “Xhuxh” dhe “Satana”, oligarkët rusë tallen me presidentin Putin
29/03 20:55
Top News – Tre miliardë dollarë për municione, Polonia miraton programin e ri
29/03 20:54
Top News – Grupi mafioz sulmon me armë gazetën/ Media e famshme në Kolumbi nën breshëri plumbash
29/03 20:47
Top News – SHBA thirrje të armatosen mësuesit/ Tronditje pas masakrave në shkolla
29/03 20:40
Top News – Gjermania ligj për shqiptarët/ Ballkanasve s’do u kërkohet gjuha dhe kualifikimi
29/03 19:27
Top News – Vritet komandanti më famëkeq i Putinit/ A e eleminoi Ukraina nënkolonelin rus!
29/03 17:55
Top News – Spiunët më efektivë se ushtria/FSB ka nën kontroll të plotë rajonet e pushtuara
29/03 17:55
Top News – Rusia, prova të çmendura me raketa/ Merr vendim që të mos informojë SHBA-në
29/03 17:44
Top News – Qofte me mish mamuthi, ‘me shije pule’ / Kafsha është zhdukur 4 mijë vite më parë, por…
29/03 17:36
Top News – Ukraina fillon kundërsulmin…! ’Dridhet Moska’, godet qytetin e kontrolluar nga Rusia
29/03 16:15
Top News – Goditje bërthamore për hakmarrje! Nëse Putin nuhat disfatën, sulm ndëshkues jo taktik
29/03 16:14
Top News – Lojëra lufte me raketat e frikshme Yars / Rusia kërcënon botën, tregon fuqinë bërthamore
29/03 16:05
Top News – Ethet e arit në vendin e varfër…toka si djath zviceran, shpresë dhe dëshpërim
29/03 16:04
Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33
Top Channel/ Zelensky fton Xi Jinping në Kiev, Rusia nxjerr raketat ndërkontinentale!
29/03 15:19
Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21