Top News – Talebanët zgjerojnë kabinetin / Prezantojnë listën e zv.ministrave, asnjë grua
21/09/2021 16:40

Qeveria e udhëhequr nga talibanët, ka zgjeruar kabinetin fillestar, duke prezantuar një listë me zëvëndësministra burra, pavarësisht kritikave ndërkombëtare se veprimet e grupit islamist të linjës së ashpër, nuk kanë përmbushur zotimet për përfshirje të grave në pushtet. Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, e ka prezantuar të martën listën e zëvëndësministrave, duke thënë se aty përfshihen edhe minoritete etnike. Ai ka thënë se gratë mund të shtohen në të ardhmen, mirëpo kjo deklaratë nuk ka ulur shqetësimet në rritje ndaj Qeverisë së instaluar nga talibanët, dhe kthimit të regjimit të ashpër sikurse në periudhën 1996-2001, sa kanë qenë ata në pushtet. Talibanët kanë tentuar ta luftojnë atë imazh me premtime për politika më të moderuara sa u përket të drejtave të grave, mirëpo formimi i një qeverie me burra dhe veteranë, nuk ka qenë në linjë me zotimin. Komuniteti ndërkombëtar ka paralajmëruar se do ta gjykojë grupin nga veprimet e tij, dhe se njohja e Qeverisë së udhëhequr nga talibanët, do të jetë e lidhur me çështje tjera, përfshirë trajtimin e grave dhe minoriteteve. Sipas Mujahidit, nuk ka arsye për vonim të njohjes. “Është përgjegjësi e Kombeve të Bashkuara për ta njohur Qeverinë tonë dhe përgjegjësi e shteteve tjera, përfshirë shteteve evropiane, aziatike dhe islamike, që ato të kenë marrëdhënie diplomatike me ne”, ka thënë ai.

Top News – Dënim nëse ofendon presidentin / Turqisë i kërkohet ndryshimi i ligjit
19/10 16:06
Top News – Park ekstrem lojërash / Arabi Saudite, frymëzim nga nafta…
19/10 16:04
Top News – Ngjarje makabër në Itali / ’Muros’ nënën e vdekur për të marrë pensionin
19/10 16:03
Top Channel/Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 15:40
Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10 15:40
Top News – Sulmi me hark dhe shtizë… / Norvegji, viktimat ishin qëlluar me thikë
19/10 15:27
Top News – Nuk ishte raketë hipersonike…! / Kina përegënjeshtron: Testuam një raketë hapësinore
19/10 15:26
Top News – ‘BE po na bën shantazh’ / Kryeministri polak: Nuk do të ketë ‘Polexit’
19/10 14:52
Top News- Alarm nga shkencëtarët/Varianti i ri Delta+ më ngjitësi që nga fillimi i pandemisë
19/10 14:50
Top Channel/ Kapet jahti me 5.2 tonë kokainë: 200 mln euro, ngarkesa më e madhe prej vitesh!
19/10 14:16
Top Channel/ Turqia “luftë me të gjithë”, thërret ambasadorët e 10 vendeve perëndimore!
19/10 14:00
Top News – Inskenoi rrëmbimin e tij në Itali / Britaniku donte të lante borxhet me paratë e familjes
19/10 13:42
Top News – Bëhet nënë në moshën 70 vjeçare / Doktorët i kishin thënë se nuk mund të bënte fëmijë
19/10 13:34
Top News – 5.2 tonë kokainë në një jaht / Konfiskim rekord në Portugali, vlente 200 mln euro
19/10 13:32
Top News-‘Jam kërcënuar 3 herë më jetë’/Zëvendëskryeministri britanik zbulon sulmet ndaj tij
19/10 13:30
Top News – Fëmijët sillen keq… / Ndërshkime për prindërit, gati ligji në Kinë
19/10 13:24
Top News – Shpërthen telefoni, vdes 11 vjeçari / Po karikonte aparatin gjatë mësimit online
19/10 13:22
Top News- Teston dy raketa balistike / Koreja e Veriut ‘mbjell’ frikë, bien në ujërat pranë Japonisë
19/10 13:21
Top Channel/”BE-ja rrezikon shpërbërjen”: Mes sherrit, Polonia paralajmëron bllokun europian!
19/10 13:16
Top News- Gazi armë politike e Putin/BE-Ja çfarë po e shkakton krizën e energjisë
19/10 12:55