Top News – Takimi me asteroidin/ NASA: Misioni kryhet me sukses!
21/10/2020 11:58

Anija hapësinore amerikane, Osiris Rex ka përfunduar me sukses manovrën e saj për të prekur dhe për të marrë kampionë nga sipërfaqja e një asteroidi. Sinjalet radio nga 330 milionë kilometra largësi, konfirmojnë se sonda kontaktoi me objektin me diametër 500 metra të njohur si Bennu. Por misioni i udhëhequr nga NASA duhet të presë të dhëna të tjera nga Osiris Rex para se të sigurohet se materiali është marrë nga asteroidi. Qëllimi ishte që të merrj të paktën 60 gramë material, ndoshta edhe një kilogram. Për faktin se Bennu është një objekt hapësinor shumë primitiv, shkencëtarët thonë se sipërfaqja e tij prej pluhuri dhe gurësh mund të përmbajë të dhëna mahnitëse për procesin e krijimit të diellit dhe planetëve mbi 4.5 miliardë vite më parë. Nëse do të kishte një kampion të përshtatshëm në bord, sonda do të mund ta kthente atë në tokë në 2023. Nëse jo, ekipi i misionit duhet të rikonfigurojë Osiris Rex për një tjetër tentativë.

Top News – Krijohet pajisja e rrallë/ Ndalon përplasjen e asteroidëve
02/12 21:46
Top News – `Ne s`jemi anglezë`/ Berlini nuk nxiton me vaksinën
02/12 21:45
Top News – Gjermania për negociatat/ BE dha fjalën, tani ta mbaje!
02/12 21:37
Top News – Terrori në Gjermani/ Agresori, një i sëmurë psiqik
02/12 21:36
Top News – A do të hetohet Trump/ Shtëpia e bardhë, skemë korrupsioni
02/12 19:42
Top News – Del opinioni i Venecias/ Në zgjedhje, me kodin aktual!
02/12 18:46
Top News – Fotoja që preku botën/ Mjeku përqafon pacientin me covid
02/12 18:19
Top News – Frika mposht gëzimin/ Covidi mbyll qytetin biblik!
02/12 17:47
Top News – Sonda Kineze/ Merr kampione në sipërfaqen e hënës
02/12 16:05
Top News – Vendimi i italisë/ Vaksina falas për të gjithë
02/12 15:37
Top News – Kisha në Beograd/ Punimet përfundojnë pas 86 vitesh
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Top News – Apokalips bore/ Në qytetin me verior të Rusise
02/12 15:24
Top News – Qendra Evropiane/ Shumë vende arritën pikun
02/12 14:21
Top News – Aksidenti në Gjermani/ Mes viktimave, foshnja 9 javëshe
02/12 12:55
Top News – Monoliti misterioz/ Utah, nuk u rrëmbye nga alienët
02/12 12:49
Top News – Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia
02/12 12:45
Top News – Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming
02/12 12:44
Top News – Rregullat për karantinën/ SHBA, shkurtohet kohëzgjatja
02/12 11:57
Top News – Hetim në SHBA/ Korrupsion në Shtëpinë e Bardhë
02/12 11:56