Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06/2021 13:55

E quajtën “Goxilla”, sepse stuhia e rërës e qershorit 2020 ishte një përbindësh i vërtetë thonë mediat lokale. Rëra dhe pluhuri me origjinën nga Saharaja e largët, arriti të errësonte qiellin e të degradonte cilësinë e ajrit në të gjithë Karaibet e deri në Kansas, dhe tani, metereologët presin përsëritjen e fenomenit në Gjirin e Meksikës, i cili mund të paralizojë deri edhe Floridën. Satelitët e Nasa-s diktuan një re gjigande tymi të ngrihej nga Senegali e Gambia në 4 qershor dhe tre ditë më pas, ajo ishte në mes të Atlantikut dhe po i drejtohet Amerikës, e mund të shkojë edhe përtej saj, shkruan shtypi vendas. 60 milionë tonë pluhur ngrihen cdo vit nga Saharaja në atmosferë. Fenomeni ka disa efekte mbi klimën e planetit tonë, e një prej tyre është ndikimi i mirë-dokumentuar në formimin e uraganëve. Edhe pse mund të transportojë lëndë ushqyese të dobishme për oqeanin dhe jetën e bimëve sidomos në Amazonë, për njerëzit, megjithatë, mund të jetë i dëmshëm, pasi dëmtonn cilësinë e ajrit pranë sipërfaqes. Kërkimet e fundit të NASA sugjerojnë megjithatë se stuhitë përbindësh të rërës mund të vijnë në rënie në dekadat e ardhshme, e këtë agjencia ia atribuon një kombinimi të proceseve natyrore dhe aktivitetit njerëzor.

Top News – Në gjyq në moshën 100 vjeçare/Ish roje në kampin nazisit gjerman
02/08 22:53
Top News – Dozë shtesë vaksine në Gjermani/Vendimi pas përhapjes së variantit Delta
02/08 22:50
Top News – Turqia merr pamjen e ferrit mbi tokë/ Deri tani 8 viktima. Evakuohen turistët me varka
02/08 22:34
Top News – SHBA jep vendimin e madh/ Hiqen vizat edhe për kroatët për ‘tokën e premtuar’
02/08 22:26
Top News – Zyrtarisht të divorcuar! Ja çfarë u vendos në gjyqin e Bill dhe Melinda Gates
02/08 22:17
Top News – Gjermania ‘hap rrugët’ për shqiptarët/ Ambasada bën njoftimin zyrtar, bën me dije kushtet
02/08 22:17
Top Channel/ Sulmi ndaj çisternës, Britania e Madhe thërret ambasadorin iranian
02/08 22:06
Top News – Miliona europiane nuk do pushojnë/Nuk kanë të ardhura mjaftueshëm për të shpenzuar
02/08 21:53
Top News – Greqia ashpërson masat/ Pezullim nga puna për mësuesit që nuk vaksinohen
02/08 21:53
Top News – Rrëmbimi u urdhërua nga Lukashenko/ Atletja kërkon azil në Poloni. Arratiset i shoqi
02/08 21:46
Top News-Çmenden fansat e ‘La casa de Papel’/ Publikohet trailer i parë i sezonit të pestë
02/08 21:19
Top News – Shënohet viktima e parë e protestave/ 49 vjecari vdiq pas arrestimit nga policia gjermane
02/08 20:51
Top News-Greqi,një rrezik tjetër përvec vapës/ Micotaqis-Konsumoni sa më pak energji në orët e pikut
02/08 19:40
Top News – Luftë bandash në mes të Nju Jorkut/ Dy burra hapën zjarr duke plagosur 10 persona
02/08 19:39
Top News – 30 përqind e rasteve, në Evropë/ OBSH-Mbi 60 mln të infektuar me Covid 19 në Evropë
02/08 19:39
Top News – Pritet rritja e çmimit të vaksinave/ Shkak, kostoja e përshtatjes për variantet e reja
02/08 19:39
Top News – Mediet serbe ngrenë alarmin/ ‘10 vende tërhiqen nga njohja e Kosovës’
02/08 18:33
Top News – Covidi rikthehet në Kinë / Varianti “Delta” nuk ndalet, rriten shqetësimet
02/08 16:56
Top News – Përvëlohet Greqia/ Dy ditët më të nxehta, thyhen rekordet
02/08 16:22
Top News – Skandal në Borsh! Vazhdon ‘krimi mjedisor’ ja si duket plazhi
02/08 16:22