Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07/2020 19:25

Vetëm 22 për qind e personave që rezultojnë pozitivë me koronavirus në britaninë e madhe, në ditën që i nënshtrohen testimit, shfaqin simptoma, sipas zyrës së statistikave kombëtare. Ky fakt, sipas ekspertëve, kthen vëmendjen tek transmetimet asimptomatike, përhapjen e virusit nga njerëz që nuk janë në dijeni se janë bartës të tij. Stafi i kujdesit shëndetësor dhe social, duket më i predispozuar të rezultojë pozitiv. Shifrat bazohen në testimet e personave të rastësishëm në shtëpi të rastësishme në angli, njerëz që jetojnë në shtëpitë e kujdesit apo institucione të tjera nuk përfshihen në studim. Disa persona, që rezultonin pozitivë, pa simptoma, mund ti zhvillonin ato më vonë. Kryeministri britanik, një ditë më parë tha se përhapja nga asimptomatikët mund të ketë kontribuar në rritjen e rasteve të koronavirusit në shtëpitë e kujdesit. Transmetimi asimptomatik ishte paralajmëruar edhe nga OBSH dhe këhsilltarët shkencorë të qeverive, por ata nuk ishin në gjendje të përcaktonin se sa i madh ishte rreziku. Kjo vjen ndërkohë që vdekjet nga të gjitha shkaqet në britaninë e madhe, ranë nën mesatare për të dytën javë radhazi. Mes fundit të marsit dhe qershorit, kishte 59 mijë vdekje më shumë se mesatarja pesë vjecare.

Top News – Trump-pas pandemisë/ Nuk kam folur me homologun kinez
11/08 21:14
Top News – Dhurata më e bukur/ Kylie Jenner feston 23 vjetorin
11/08 18:57
Top News – Maskë me të brendshme/ Miliarderi arrestohet në Norvegji
11/08 17:39
Top News – Hija e koronavirusit/ Ngrihet ngadalë nga Wuhani
11/08 16:02
Top News – 60 vjeç në karantinë/ Banderas, pozitiv me koronavirus
11/08 16:02
Top News – Vaksinat e mëparshme ulin rrezikun e koronavirusit
11/08 15:24
Top News – E para në botë/ Rusia regjistron vaksinën
11/08 15:00
Top News – Koronavirusi, rriten infektimet! Evropa merr masa të reja
11/08 14:55
Top News – Presidenti Trump do ta pranojë emërimin për rizgjedhje në Shtëpinë e Bardhë ose Getisburg
11/08 14:52
Top News – Dentistët kundër Covid-19/ Argjentinë, krah mjekëve në betejë
11/08 14:48
Top News – Kohë pandemie/ Dasmë në Los Angeles, ndërhyn policia
11/08 14:45
Top News – Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi
11/08 13:43
Top News – “Bosi” i Apple-it/ Tim Cook në klubin e milionerëve
11/08 13:02
Top News – Nuk ndalet pandemia! 20 milionë raste në gjithë botën
11/08 12:28
Top News – Sekretari i shtetit, Pompeo turne njëjavor në Evropë
11/08 12:28
Top News – Trump le konferencën/ Të shtëna pranë shtëpisë së bardhë
11/08 12:09
Top News – Fëmijët dhe koronavirusi/ E përhapin si të ftohtin e zakonshëm
11/08 11:57
Top News – Agjencia Europiane:Të kthehen masat e parandalimit
11/08 11:55
Top News – Kina hakmerret sërish/ Sanksione për 11 shtetas të SHBA
10/08 22:18
Top News – Qeveria e Libanit/ Jep dorëheqjen pas shpërthimit
10/08 21:14