Top News – Studimi i ekspertëve: Kangurët “flasin” me njerëzit
16/12/2020 12:38

Kangurët mund të komunikojnë me njerëzit dhe kjo konfirmohet nga Universiteti i Sidneit dhe ai Roehampton, në Londër. Sipas ekspertëve nga këto dy universitete, kangurët janë të aftë të komunikojnë me vetëdije me njerëzit, çka sugjeron një nivel më të lartë funksionesh konjuktive të tyre nga sa ishte menduar. Kërkuesit prezantuan kangurët me një detyrë të pazgjidhshme, në këtë rast, ushqim brenda një kutie që ata nuk mund ta hapnin. Në vend që të dorëzoheshin pasi nuk mundeshin të hapnin kutinë, pjesa më e madhe e kangurëve, shikonin nga kërkuesit dhe më pas ktheheshin te kutia. Një Ghest ky që u interpretua si kërkesë për ndihmë. Disa prej tyre iu afruan kërkuesit dhe nisën ta gërvishtnin dhe ta nuhasnin atë, dhe më pas shihnin përsëri nga kutia, çka i bën kërkuesit të mendojnë se ata me të vërtetë po përpiqeshin të komunikonin me të. Kjo sjellje është vëzhguar edhe tek kafshë të tjera kur i kërkojnë njerëzve ndihmë, por kjo është e vlefshme vetëm për ato kafshë që janë zbutur për qindra vite. Sipas ekspertëve, kangurët kanë treguar një mënyrë sjelljeje shumë të ngjashme me atë që kemi parë tek qentë, kuajt e madje edhe dhitë, kur vihen në situata analoge.

Top News – Putin urdhëron vrajsen e ministrit /Si e zbuloi në kohë Ukraina komplotin rus!
09/08 16:37
Top News – Jo më viza turistike për rusët!/Thirrjet në BE për izolimin e Rusisë gjatë luftës
09/08 16:10
Top News – Franca koleksionon videolojërat/Biblioteka Kombëtare i konsideron trashëgimi kulturore
09/08 15:50
Top News – Ariu gjithë natën në makinë… / Mbyll derën nga brenda e nuk del dot
09/08 15:49
Top News – Kopshti Zoologjik, luanët në ankand / ’Janë shtuar shumë, kursejmë për ushqimin’
09/08 15:49
Top News – Gjueti ‘thesari’ në Groenlandë / Miliarderët në sulm: Akujt po shkrihen, ç’do zbulojnë?
09/08 15:35
Top News – Kina po përgatit pushtimin e Tajvanit / Njësoj si Rusia, stërvitje masive para ofensivës
09/08 15:32
Top News-Alo taksi! Një xhiro për 1 dozë kokainë!/Dënohen 2 shqiptarë në Britaninë e Madhe, ja emrat
09/08 15:01
Top Channel/ Festa e Ashure, Shiitët kutojnë martirizimin e nipit të profetit
09/08 14:48
Top Channel/ Digjet nafta në Kubë. Zjarri në depozita, viktima e të plagosur
09/08 14:48
Top Channel/ Rinovohet Bazilika e Cisternës. Vepra e Justinianit të Madh shndërrohet në një tempull
09/08 14:47
Top News – Rusia po tërheq forcat nga Donbasi?! / Kievi paralajmëron ofensivë të re në jug të vendit
09/08 13:00
Top News – Infektohet fëmija me linë e majmunit / Gjermani, virusi për herë të parë te një i mitur
09/08 12:54
Top News – Aleatë edhe në hapësirë! / Rusia lëshon satelitin iranian, alarmohet Uashingtoni
09/08 12:53
Top Channel/ “Avengers” rikthehen në 2025, Marvel njofton filmat e ri të sagës që theu rekordin
09/08 12:51
Top Channel/ Shuhet Ylli i filmit “Grease”/ Olivia Newton-John mbyll sytë në moshën 73-vjeçare
09/08 12:50
Top News – Luftë edhe në hapësirën kibernetike / ’Shpërthejnë’ dezinformatat për Rusinë e Ukrainën
09/08 12:49
Top News – Shqiptari u vra në Itali për borxhet/ Hetimet marrin tjetër rrugë, dalin detaje të reja
09/08 12:45
Top News – FBI ‘pushton’ shtëpinë e Donald Trump në Florida / ‘Sulm kundër rikandidimit tim!’
09/08 12:37
Top Channel/ Shiu i shekullit/ Në Seul reshjet shkaktojnë 8 të vdekur
09/08 12:33