Top News – Spiun për llogari të Rusisë / Fillon gjykimi i një oficeri gjerman, punonte për GRU
12/08/2022 12:36

Në landin e Nord Rin Vestfalisë, në Gjermani, ka nisur gjyqi kundër një oficeri rezervë të ushtrisë gjermane. Ai dyshohet se i ka dhënë informacione sekrete rusëve prej vitesh. 65-vjeçari duhet të përgjigjet para Gjykatës së Lartë Rajonale të Dyseldorfit ku akuzohet për spiunazh. Sipas prokurorit federal, oficeri rezervist i ka dhënë shërbimit sekret rus GRU informacione mbi rezervistët gjermanë dhe bashkëpunimin civilo-ushtarak në situata krize midis 2014 dhe 2020. Bëhet fjalë edhe për pasojat e sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë në vitin 2014 si dhe gazsjellësin Nord Stream 2 në Detin Baltik. Përveç kësaj, i akuzuari thuhet se u ka dhënë rusëve detajet e kontakteve private të anëtarëve të lartë të Bundesverit dhe përfaqësuesve të biznesit. Politika e sigurisë dhe e mbrojtjes së SHBA-së dhe aleatëve të saj perëndimorë është një çështje tjetër që përmendet. Sipas aktakuzës, dokumentet dhe informacionet kanë ardhur pjesërisht nga burime publike, por edhe nga burime jopublike. Nënkoloneli nën akuzë në një masë të madhe ka pranuar se ka dhënë informacione, tha një zëdhënëse e gjykatës. Zyra e prokurorit federal dyshon si motiv simpatinë për Rusinë. Në hetimet e deritanishme nuk ka të dhëna për pagesa me para të shërbimeve. Por i akuzuari kishte shpresuar për avantazhe të tilla si ftesa për konferencat e sigurisë në Rusi dhe ftesa të tilla ai ka pasur.

Top News – BE kërkon ‘tavan’ për importet e gazit. Diskutohet mundësia! Të shmangim rritjen e çmimit
05/10 14:47
Top News -Pret flokët para Parlamentit Evropian. Deputetja suedeze, mbështetje për protestat në Iran
05/10 14:46
Top Channel/ Nobeli në Kimi, ja shkencëtarët që vlerësohen për punën në ndërtimin e molekulave
05/10 14:45
Top News – Rusi-SHBA, përballje frontale! Moska paralajmëron Uashingtonin për armët në Ukrainë
05/10 14:42
Top Channel/ ‘Emigrantët do kthehen nga erdhën’, Britania do forcojë skemën e Ruandës
05/10 14:41
Top News – Ukraina çliron tokat që Putin aneksoi / Kievi avancon në Kherson, forcat ruse zbrapsen
05/10 13:40
Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29