Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07/2020 20:47

Një spital në romë tha të martën se kishte ndarë me sukses dy binjake dy vjecare të bashkuara në kokë, pas tre operacionesh të rrezikshme. Motrat Ervina dhe Prefina, kishin lindur të bashkuara kokë më kokë në atë që spitali pediatrik i romës, bambino gesu e quajti një nga format më të rralla dhe komplekse të bashkimit cerebral. Spitali tha se ishte hera e parë në itali e ndoshta edhe në botë, pasi një rast i ngjashëm nuk është përmendur asnjëherë në literaturën mjeksore, që kirurgët kishin mundur të ndanin binjakë të bashkuar në këtë formë, që ndanin me njëri tjetrin pjesën e pasme të kafkës dhe sistemin e saj venoz. Dy motrat nga Bangui, në republikën qendrore afrikane, u sollën në itali në shtator 2018 pasi drejtori i spitalit i kishte takuar ato dhe të ëmën në qendrën mjeksore ku kishin lindur. Testet e kryera në itali tregonin se binjaket ishin zakonisht në shëndet të mirë por se zemra e njërës prej tyre sforcohej më shumë për të ruajtur balancën psikologjike të organeve, përfshirë trurin. Vajzat kishin personalitete të ndryshme – tha spitali. Prefina ishte më e gjallë dhe pëlqente më shumë të luante ndërsa ervina ishte më serioze dhe më vëzhguese. Sfida më e madhe me të cilën u përballën specialistët, ishte rrjeti i përbashkët i enëve të gjakut që sillnin gjakun nga truri i vajzave në zemrat e tyre. kjo kërkonte tre operacione të ndara, shumë delikate, për të rindërtuar në mënyrë progresive dy sisteme të pavarura venoze. Operacioni u krye në 18 orë dhe në të u angazhuan 30 mjekë dhe infermierë.

Top News – SHBA, kompanitë nxisin votuesit/ Zgjedhjet presidenciale
09/08 19:09
Top News – Broadway mbyll perdet/ Të paktën deri dimrin e 2021
09/08 18:49
Top News – Kamping në qiell/ Mbi ndërtesën më të lartë në Seul – Pa komente
09/08 16:49
Top News – Vaksina për të varfrit/ Bill Gates investon 150 mln usd
09/08 16:41
Top News – Adhuruesit e diellit/ Britani, pushtojnë brigjet e detit- Pa komente
09/08 16:31
Top News – ‘Qyteti i të vdekurve’/ Egjipt-zëvendësohet nga autostrada- Pa komente
09/08 16:29
Top News – Një mijë tullumbace/ Në nder të viktimave të pandemisë- Pa komente
09/08 16:27
Top News – ‘Vdekja’ nëpër rrugë/ Brazil, 100 mijë viktima – Pa komente
09/08 16:26
Top News – Supermakina e shampanjë/ Bangkok, të pasurit mbi pandeminë
09/08 16:12
Top News – Të rinjtë britanikë/ Nuk ndalojnë festimet e çmendura
09/08 15:44
Top News – Birrë e Mynihut/ Statusi i parë në një shekull
09/08 15:22
Top News – Simfonia e Beethovenit/ Montreal, ’drive in’ në aeroport
09/08 15:16
Top News – Artistë në karantinë/ Austri, performance në konteinere
09/08 15:12
Top News – Tragjedia në Liban/ Liderët bisedojnë për ndihmat
09/08 13:09
Top News – Pandemia në Brazil/ Mbi 100 mijë viktima në vend
09/08 13:06
Top News – Sulmi me bombë atomike/ Nagasaki, shënohet 75 vjetori
09/08 12:33
Top News – Rekord infektimesh/ SHBA, 1 në çdo 66 banorë i prekur
09/08 12:18
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ ’Zbarkon’ në emiratet e bashkuara
09/08 12:09
Shpërthimi në Bejrut, mbi 5 mijë njerëz rrugëve të Libanit kundër qeverisë
08/08 20:58
Top News – Të ndarë nga pandemia/ BE: Të bashkojmë çiftet e pamartuara
08/08 16:11