Top News – Spektakël në qiell/ Shiu i meteorëve arrin kulmin!
12/08/2020 14:28

Vëzhguesit e qiellit kishin mundësinë të shihnin një nga spektaklet më të mëdha të dritave kozmike gjatë natës së shkuar, me shiun e meteorëve Perseid që arriti kulmin. Shiu i përvitshëm i meteorëve, i famshëm për numrin e madh të yjeve që bien, shkaktohet nga mbetjet e kometës Suift Tatëll, që lëviz në qiell nga fundi i korrikut deri në fund të gushtit për të arritur kulmin pikërisht në orët e para të 12 gushtit. Ndaj, ishin të shumtë ata që qëndruan zgjuar, ose u zgjuan para agimit për të patur mundësinë të shihnin meteorët dhe topthat e zjarrit. Këta të fundit shkaktohen nga pjesëzat më të mëdha të materialit të kometës dhe mund të qëndrojnë në qiell më gjatë se sa një meteor. Fatkeqësisht, hëna e shndritshme, pengoi pakëz spektaklin duke reduktuar shikueshmërinë e meteorëve në krahasim me shkallën e zakonshme të mbi 60 meteorëve për orë në 15 deri në 20 në orë. Mundësia më e mirë për ta ndjekur spektaklin ishin zonat me ndotje të vogël nga dritat.

Top News – Paralajmërimi i OBSH/ Vdekjet do të shkojnë në 2 milionë
26/09 01:45
Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09 22:13
Top News – Nipi i Eskobarit/ Gjen `thesarin` në muret e shtëpisë
25/09 20:20
Top News – Europa në përkeqësim/ Shpërthim rastesh në Itali e Francë
25/09 19:35
Top News – Britania në darën e covid/ E fejuara e Johnson, pushime luksoze
25/09 19:28
Top News – Shkarkohet kardinali/ Mori para nga kisha për vëllezërit
25/09 18:40
Top News – Norvergji, çmimi i vesit/ Nxit shpenzimin me ulje taksash
25/09 18:38
Top News – Charlie Hebdo/ Arrestohet autori i sulmit
25/09 17:10
Top News – Vakancat e kushtetueses/ Varhelyi përshëndet aplikimet
25/09 17:09
Top News – Drejt 1 milionë viktimave! Djali ende në zi për prindërit
25/09 15:58
Top News – Katër të plagosur në një sulm pranë ish-zyrës së Charlie Hebdo-së
25/09 15:57
Top News – Britani, baret dhe restorantet filluan të mbyllen herët në kuadër të masave Covid-19
25/09 15:48
Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51