Top News – Shtetësia Amerikane/ Numër rekord heqjesh dorë
10/08/2020 13:04

Një numër rekord njerëzish po heqin dorë nga shtetësia e tyre amerikane, tregon një kërkim i fundit. Më shumë se 5800 amerikanë kanë hequr dorë nga shtetësia në gjashtë muajt e parë të 2020 krahasuar me 2072 amerikanë që e bënë këtë në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Ekspertët shqyrtuan të dhëna publike, të botuara nga qeveria amerikane në çdo tre muaj. Ata që kanë hequr dorë nga shtetësia amerikane, janë kryesisht njerëz që janë larguar tashmë nga vendi dhe kanë vendosur se janë të ngopur me gjithçka atje – thonë ekspertët duke shtuar se kanë parë që njerëzit janë lodhur me politikat e presidentit Donald Trump, me mënyrën se si pandemia e koronavirusit është menaxhuar. Ndërsa shumë njerëz që kanë hequr dorë nga shtetësia ankohen se janë të pakënaqur me klimën aktuale politike në SHBA, një tjetër arsye për vendimin e tyre është edhe ajo e taksave. Shtetasve amerikanë që jetojnë jashtë u kërkohet që të paguajnë taksa çdo vit, të raportojnë për llogaritë e tyre bankare në vende të tjera, investimet dhe pensionet.

Top News – Java e modës në Paris/ Dior, ‘një përqafim’ komforti
29/09 20:56
Top News – Kryebashkiaku Rumun/ Rifiton zgjedhjet nga varri…
29/09 20:53
Top News – Stuhi në Stamboll/ Breshëri e shiu ‘ndalin’ qytetin
29/09 20:49
Top News – Vendimi i Francës/ Jo më kafshë në cirk
29/09 20:48
Pompeo në Greqi: Dialog për përplasjen me Turqinë
29/09 19:48
Top News – Ambicja e emirateve/ Vendi i parë arab në hënë…
29/09 19:36
Top News – Trump përballë Biden/ Debati i parë në prag të zgjedhjeve
29/09 19:32
Top News – ‘Ndizet’ konflikti/ Armenia-Turqia rrezoi avionin tonë
29/09 19:13
Top News – Spiun aktiv në Poloni… Zbulohet James Bondi i vërtetë
29/09 18:58
Top News – Merkel e shqetësuar/ Masa më të ashpra kundër covid
29/09 18:28
Top News – Mesazhi i SHBA-së/ Egje, zbarkon `përbindëshi` Amerikan
29/09 18:11
Top News – Jetë e shtrenjtë/ Charles, 6 milionë euro për djemtë
29/09 17:58
Top News – Aktori i ndjerë dhuroi pjesë të pagës për kolegen
29/09 15:47
Top News – Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje
29/09 14:38
Top News -Paralajmërimi i Bankës Botërore: Pandemia mund të varfërojë miliona njerëz
29/09 14:36
Top News – 1 milionë vdekje/ OBSH: Virusi mund të goditet!
29/09 14:13
Top News – Gjermani, zëdhënësi i AFD: Për emigrantët, ka dhoma gazi!
29/09 12:25
Top News – Përplasja në kufi/ Armenia po përdorë luftëtarë kurdë!
29/09 12:00
Top News – Konflikti armeno-azer/ Mund të përplasë Turqinë me Rusinë
29/09 12:00
Top News – Nuk po e frenon dot! Holanda, masa të reja kundër Covid
29/09 11:59