Top News – Shqipëria sërish jashtë! Britania heq karantinën e 14 ditëve
03/07/2020 17:35

Britania e Madhe vendosi të heqë karantinën 14 ditore, të detyrueshme deri më tani për personat që mbërrinin nga jashtë, por kjo nuk I prek të gjithë. Duke nisur nga 10 korriku, udhëtarëve nga një sërë shtetesh, nuk do t`I duhet të qëndrojnë për dy javë të izoluar. Listë e Londrës megjithatë e ka lënë jashtë saj Shqipërinë, ndwrsa I jep dritw jeshile Serbisw, Kroacisw, Italisw e Greqisw. Shteti qe e vendosi me shumë vonesë karantinën pas përhapjes së koronavirusit në Europë, u tregua tejet ngurrues në heqjen e saj. Vetëm në 4 korrik mundën të rihapen atje restorantet, hotelet dhe parukeritë, e u lehtësuan masat e distancimit fizik. Në mënyrë të vazhduar, kryeministri Boris Johnson përsëriste se të gjitha masat janë fleksibile, dhe mund të kthehen mbrapa. Sipas këshilltarit për mjekësi në qeverinë britanike, Chris Whitty, lehtësimi i masave përfaqëson “balancim të arsyeshëm të rrezikut”. Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon, ministri i parë i Uellsit, Mark Drakeford dhe Arlene Foster nga Irlanda Veriore, sakaq kanë këmbëngulur se masa e distancimit fizik prej dy metrash do të vazhdojë të mbetet në fuqi në vendet e tyre. Mbretëria e Bashkuar numëron deri tani 283 mijë infektime nga koronavirusi e gati 44.000 vdekje.

Top News – Rritja e rasteve/ Melburni kthehet në izolim
03/08 17:48
Top News – Pas incidentit tragjik/ Inaugurohet ura e re e Gjenovës
03/08 16:49
Top News – Covid-19 në kroçera/ Vetëm pak javë pas rihapjes
03/08 16:29
Top News – Sezoni turistik/ Spanjë, më i keqi në histori
03/08 16:29
Top News – Britani/ Test 90 minutësh, do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit
03/08 16:03
Top News – Puna nga shtëpia/ Deri në vitin 2021 ose përgjithnjë…
03/08 15:29
Top News – Nxënësit gjermanë u rikthehen shkollave
03/08 15:00
Top News – Hetimi i BBC/ Irani fshehu shifrat e pandemisë
03/08 13:25
Top News – Festat ilegale në Paris/ Pjesëmarrësit japin Donacione për të paguar gjobat
03/08 13:21
Top News – Zjarre masive në Kaliforni/ Mijëra banorë evakuohen nga shtëpitë e tyre
03/08 13:21
Top News – Përfundon Haxhi/ Pelegrinazhi si asnjëherë më parë
03/08 13:15
Top News – Kthehen astronautët e SpaceX/ Misioni i parë i NASA pas një dekade përfundon me sukses
03/08 13:12
Top News – Microsoft vazhdon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA
03/08 12:44
Top News – Gjermani/ Të rinjtë dhe gratë më të goditur nga pandemia
03/08 12:11
Top News – Mbi 18 milionë persona të prekur me koronavirus në botë
03/08 12:07
Top News – Veterani 96 vjeçar/ Studenti më i vjetër në Itali
02/08 18:36
Top News – ‘Çmenduri’ britanike/ Festat e të rinjve nuk ndalojnë
02/08 16:13
Top News – Koronavirusi në Britani/ ’Kthesat’ e kryeministrit Johnson
02/08 16:10
Top News – Covid 19 në Rusi/ Fushata e vaksinimit në tetor
02/08 15:58
Top News – Nëna me 16 fëmije/ Dhuratat e krishtlindjes në korrik
02/08 15:56