Top News – Shkencëtarët, makineritë super inteligjente mund të na shkaterrojnë!
15/01/2021 22:09

Ideja e një rebelimi të inteligjencës artificiale mund të tingëllojë si komplot i një filmi fanta-shkencor, por një studim I ri zbulon se një gjë e tillë në fakt, nuk është e pamundur. Sipas hartuesve të tij, nëse kjo do të ndodhte, njerëzit me shumë gjasë nuk do ta ndalonin dot. Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë krijuan një algoritëm teorik frenimi, I cili garanton se nje një sistem super inteligjent nuk mund t`i dëmtojë njerëzit në asnjë rrethanë, duke simuluar inteligjencën artificial dhe duke I bllokuar asaj aftësinë të shkatërrojë njerëzimin. Analiza në fund tregoi se algoritmet aktuale nuk e kanë aftësinë ta ndalojnë një inteligjencë të tillë, sepse komandimi i sistemit për të mos shkatërruar botën do të ndalonte padashur operacionet e vetë algoritmit. “ Praktikisht, algorimit I frenimit do të bëhej I papërdorshëm”, thotë Iyad Rahwan, Drejtor i Qendrës për Njerëzit dhe Makineritë. Inteligjenca artificial I ka magjepsur njerëzit për vite të tëra, e sot e gjejmë pothuajse kudo. Por me fuqinë e madhe vijnë dhe shumë përgjegjësi, dhe shkëncetarët në mbarë botën I druhen rreziqeve që mund të bartin në vetvete sistemet super-inteligjente.

Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31
Top News – Hotel në hapësirë/ Projekti bën përpara, parashikohet të hapet në 2027
05/03 14:12
Top News – Mbrojtja e Evropës/ Stoltenberg-BE nuk mund t’ia dalë e vetme
05/03 12:22
Top News – Italia i bllokon vaksinat/ Australia i kërkon BE-së rishikimin e vendimit
05/03 12:20
Top News – Majmunët në San Diego, marrin vaksinën eksperimentale antiCovid
05/03 12:07
Top News – Tre tërmete në Zelandën e Re/ Më i forti me magnitude 8.1, kalon rreziku i cunamit
05/03 12:02
Top News – Pandemia e koronavirusit/ SHBA, më pak lindje të reja në 35 vitet e fundit
05/03 12:00
Top News – SHBA, Policia e kongresit/ Kërkon zgjatjen e qëndrimit të Gardës Kombëtare
05/03 11:55
Top News – Katër ditë në Irak, Papa Francesku nis vizitën: Unë, pelegrin i paqes
05/03 11:52
Grekët të lodhur nga masat/ Protesta e taksistëve në Athinë: Jemi dëmtuar ekonomikisht
04/03 23:14