Top News/ ‘Shkatërrohet’ baza ajrore ruse / Kievi hakmerret, që andej niseshin bombat rrëshqitëse
20/05/2024 15:20

Forcat ukrainase kanë kryer "sulme të koordinuara" kundër një baze ajrore në Rusinë jugore që përdoret për të lëshuar bombat rrëshqitëse në Ukrainë, tha një burim ushtarak. Operacioni, ka "ulur ndjeshëm" aftësinë e Moskës për të përdorur bombat rrëshqitëse kundër pozicioneve ukrainase në vijën e parë të frontit, sipas burimit, që foli në kushte anonimiteti. Burimi ushtarak ukrainas pohoi se kjo do të "ndikonte seriozisht" në përpjekjen ruse për të avancuar në qytetin Chasiv Yar, në lindje të Ukrainës. Sulmet kishin në shënjestër bazën ajrore Kushchyovskaya në Krasnodar Krai, që ndodhet në rajonin e Kaukazit të Veriut në Rusinë jugore, tha burimi. Ai nuk shtjelloi se të cfarë forme ishin "goditjet e koordinuara". Burimi tha se një numër avionësh, duke përfshirë avionë luftarakë si SU-27, SU-34 dhe SU-35, mbaheshin në këtë bazë ajrore. Ata kanë lëshuar bomba rrëshqitëse mbi ukrainë, duke kërcënuar trupat e mbrojtjes dhe civilët. “Degradimi i këtij aeroporti dhe aftësisë që ai ka, do të thotë se aftësia e Rusisë për të bombarduar trupat ukrainase në vijën e frontit është reduktuar ndjeshëm”, tha burimi.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53