Top News – Shkatërrohen bombarduesit bërthamorë rusë / Ukraina sulmon me dronë, goditet baza ajrore
05/12/2022 11:41

Një bazë ajrore ruse, nga ku një sulm i madh po përgatitej kundër Ukrainës, është goditur nga një sulm i dyshuar me dronë, që dëmtoi dy bombardues me rreze të gjatë veprimi. Baza ajrore Engels 2, afër qytetit Saratov, u godit nga një shpërthim në orët e para të së hënës e si pasojë dy bombardues Tu-95, që janë përdorur për të kryer sulme ajrore mbi infrastrukturën e Ukrainës, u dëmtuan. Një tjetër shpërthim ka goditur edhe bazën ushtarake ruse afër qytetit Ruazan, duke i marrë jetën atje tre personave dhe duke plagosur pesë të tjerë pasi një cisternë karburanti u përfshi nga flakët. Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet por mendohet gjerësisht se ai qëndron pas dhjetëra sulmeve të ngjashme mbi baza dhe depo furnizimi në kufijtë perëndimorë të Rusisë. Engels 2 dhe Rayzan, ndodhen 480 deri në 700 km larg nga kufiri i ukrainës, dhe distanca është përtej asaj që mund të arrihet nga raketat e Kievit, cka do të thotë se sulmi me shumë gjasa mund të jetë kryer nga dronët. Orë para shpërthimeve, kompania ukrainase e armëve Ukrobonoprom, tha se kishte testuar me sukses një dron kamikaz me një mbushje eksplozivi prej 74 kilogramësh që ishte në gjendje të arrinte në të dy këto baza.

Top Channel/ Ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat e tërmetit në Malatay
09/02 09:45
Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44