Top News – Shifrat e korrupsionit/ 1000 zyrtarë nën hetim për 7 vjet
21/09/2020 11:17

Pavarësisht reformave të thella në disa sektorë Shqipëria vuan nga niveli i lartë i korrupsionit. Kjo është vënë në dukje në shumë raste edhe nga diplomatë jo pak të rëndësishëm në Shqipëri, por edhe në raportet e organizmave ndërkombëtare për vendin tonë. Por, kush rezulton fajtor në luftën ndaj korrupsionit, ose hetimin e këtij krimi?! Nëse u referohesh shifrave, duket se ato janë në kah pozitiv. Janë jo pak, por plot 1 mijë zyrtarë të akuzuar dhe dërguar për hetime vetëm nga Kontrolli i Lartë i Shtetit. Burime zyrtare nga Kontrolli i Lartë i Shtetit bëjnë me dije se vetëm gjatë vitit 2019 janë bërë 28 kallëzime penale për 40 drejtues të nivelit të mesëm dhe të lartë. Madje vetë Kontrolli i Lartë i Shtetit është angazhuar në 101 procese gjyqësore, nga këto 28 procese gjyqësore penale me objekt “kundërshtimin e vendimit të Prokurorisë” dhe 73 procese gjyqësore administrative dhe civile, ku KLSH ka qenë në cilësinë e të paditurit dhe personit të tretë.

Kaosi i trafikut në Tiranë/ Ja si mund të shmangen akset e ngarkuara
27/10 12:56
Policët e papaguar/ Dietat nuk jepen që prej janarit, 250 mijë lekë borxh çdo polici
27/10 12:26
Hapet spitali Covid 3/ Do trajtohen të sëmurët në gjendje më të lehtë
27/10 12:23
Prodhimi i vajrave aromatikë/ Bashkëpunim shqiptaro-grek në Gjirokastër
27/10 12:22
Një vit pa shtëpi/ Dy tërmetet rrënuan strehën e familjes Gjini
27/10 12:20
Nisen fëmijët nga Siria/ Në ora 13:30 mbërrijnë në Rinas
27/10 12:15
Top News – Vrasje makabër në Greqi/ Një shqiptar dyshohet si autor
27/10 11:57
Top News – Padi penale për BKH/ 7 oficerë akuzojnë komisionin
27/10 11:54
Top News – Abuzimi 1.5 mln dollarë/ Në pranga kreu i hidrokarbureve
27/10 11:08
Top News – Itali, 5 muaj në kërkim/ Arrestohen dy shqiptarët e krimit
27/10 11:01
Top News – Rama publikon ‘The Lancet’/ PD-çështje kinemaje, jo realiteti
27/10 10:37
Top News – Fotot e operacionit/ Shpëtimi i 5 shqiptarëve në Siri
27/10 10:18
4 fëmijët e parë kthehen nga Siria/ Rama: Ky operacion i hap rrugën fazës tjetër
27/10 09:23
Top News – PD: Qëndrimi për kodin/ Rama ka frikë komisionin e Venecias
26/10 22:11
Top News – Viti i ri akademik/ Ministrja Kushi takon rektorët
26/10 22:10
Top News – Pas largimit nga Al Hol/ 4 fëmijët shqiptarë në Bejrut
26/10 20:21
Katër fëmijët e parë kthehen nga Siria/ Rama: Ky operacion i hap rrugën fazës tjetër
26/10 20:16
Rama, Liban: Me zemër të ngrirë deri në momentin e fundit! Presim sinjalin për të marrë & të tjerët
26/10 20:07
Artikulli i bujshëm i “Independent”: Berisha tentoi të shiste rërën e bregdetit shqiptar kur Italia ishte ‘e uritur
26/10 19:43
Operacioni në Siri/ Flet konsulli i Shqipërisë në Liban & shefi i anti-terrorit Gledis Nano
26/10 19:35