Top News – Shefi i inteligjencës amerikane: Kina, kërcënimi më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore
04/12/2020 12:11

Një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane tha se Kina paraqet kërcënimin më të madh për demokracinë dhe lirinë në të gjithë botën, që nga Lufta e Dytë Botërore. “Inteligjenca është e qartë: Pekini synon të dominojë SHBA-në dhe pjesën tjetër të planetit ekonomikisht, ushtarakisht dhe në teknologji”, tha Drejtori për Inteligjencë Kombëtare i SHBA-së, John Ratcliffe, në një opinion në faqen e internetit të Wall Street Journal. Ratcliffe, një ish-kongresmen republikan i emëruar nga Trump në krye të spiunazhit të SHBA-së në pranverë, tha se Kina përbën “kërcënimin më të madh për Amerikën sot, dhe kërcënimin më të madh për demokracinë dhe lirinë në të gjithë botën”. Ai tha se strategjia e Kinës ishte që njësitë kineze të vidhnin pronën intelektuale të kompanive amerikane, ta kopjonin atë dhe më pas të zëvendësonin kompanitë amerikane në tregun global. Një zëdhënës i ambasadës kineze hodhi poshtë komentet e Ratcliffe si “deformuese të fakteve” dhe hipokrite dhe tha se ato treguan “mendësinë e ngulitur të Luftës së Ftohtë dhe paragjykimet ideologjike të disa njerëzve në SHBA”. Pekini u ka bërë thirrje shpesh udhëheqësve të SHBA-së që të ndalin retorikën e tyre ndaj Kinës. Qasja e administratës së presidentit amerikan, Trump ndaj Kinës i ka çuar marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë, në pikën e tyre më të ulët në dekada dhe analistët thonë se kjo mund të kufizojë hapësirën e manovrës së administrates së re amerikane të presidentit të zgjedhur, Joe Biden në përballjen me Pekinin.

Top News – Holandë, dorëheqja e qeverisë/ Kryeministri, dështoi sistemi përgjegjësia jonë
15/01 19:26
Top News – Rusia `i bën dalje` perëndimit/ Moska largohet nga traktati ndërkombëtar
15/01 19:25
Top News – Berluskoni del nga spitali/ Ishte shtruar në Monako për disa teste
15/01 16:16
Top News – Dorëheqje masive e qeverisë/ Holandë, pas skandalit me fondet e asistencës
15/01 16:10
Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01 15:55
Frikë nga mutacioni brazilian/ Britania e Madhe në alarm
15/01 15:50
Top News – Tërmeti me magnitudë 6.2 godet Indonezinë/ 34 viktima, njerëzit ende në rrënoja
15/01 15:31
Top News – UFO-t, jo më një mister/ CIA zbulon online të gjithë arkivin e dokumentave
15/01 14:36
Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01 14:36
Top News – Me çmime të reduktuara/ Samsung prezanton linjen e re s21
15/01 14:19
Top News – Evropa e mbuluar nga bora/ Rrugë të bllokuara, orteqe dhe viktima
15/01 14:19
Top News – ‘Arma më e fuqishme në botë’/ Koreja e Veriut prezanton raketën e re balistike
15/01 12:58
Top News – Lady Gaga dhe Jennifer Lopez/ Do të këndojnë në inaugurimin e Joe Biden
15/01 12:57
Top News – Shtyrja e dozës së dytë/ Ekspertët nuk e këshillojnë, cënon efikasitetin
15/01 12:54
Rama publikon hartat në Open: 1200 km katror territor i humbëm prej Berishës dhe Nishanit në 2008-ën
15/01 12:28
Top News – ‘Shkoni në shtëpinë e Trump’/ Shërbimi sekret s’mund të përdorë tualetin e Ivankës
15/01 12:11
Top News – Një pasaportë për vaksinën/ BE diskuton idenë e kryeministrit grek
15/01 12:11
Top News – 2 milionë raste koronavirusi/ Gjermania kapërcen pragun e zymtë
15/01 12:10
Top News – Pas atij anglez e afrikan/ Shkakton shqetësim varianti brazilian i covid-it
15/01 12:10
Top News – E rrallë liqeni në Australi, zbulohet `pema e jetës`
14/01 23:51