Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11/2020 12:24

New York-u dridhet nga frika e valës së dytë të koronavirusit; shkollat janë mbyllur e në horizont ka kufizime të reja. E gjithë kjo, në kohën kur ende nuk i ka zgjidhur mirë të gjitha problemet e bartura prej valës së parë të sëmundjes. Rreth 650 trupa të personave që kanë ndërruar jetë nga Covid-19 gjenden ende nëpër kamionë të parkuar frigoriferikë. Trupat u përkasin individëve, familjet e të cilëve nuk janë gjurmuar dot ende, ose personave që kishin mundësi financiare për një varrim të denjë. Gjatë pikut të pandemisë, kamionë të tillë u përdorën shumë nga autoritetet si morgje emergjence. Njoftimi për këta qindra trupa të pavarrosur vjen në kohën kur Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 110 mijë raste infektimesh në ditë gjatë muajit të fundit. Situata paraqitet veçanërisht e rënduar në El Paso të Teksasit, ku kryebashkiaku Dee Margo kërkoi dhe ndihmën e Gardës Kombëtare në raport me morgjet e mbingarkuara prej një shtimi të ndjeshëm të vdekjeve nga Covid-19.

Top News – Do të hakmerremi! Irani kërcënon me `dron` Donald Trumpin
22/01 17:52
Top News – Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës
22/01 16:57
Top News – Kina, alarm për vitin e ri hënor/ Pekini teston 2 milionë banorë
22/01 15:50
Top News – Ditën e parë si jo-president, Trump e kalon duke luajtur golf
22/01 15:37
Top News – “Nuk ka kohë për të vdekur”/ Por as për kinema, shtyhet sërish James Bond
22/01 15:08
Top News – Biden “i shtrin dorën” Rusisë: Të zgjasim marrëveshjen START
22/01 15:08
Top News – Një ish-gjeneral, një indiane, dy latinë/ Kush do të jetë pjesë e kabinetit Biden
22/01 15:07
Top News – Pfizer më në fund pranon/ Do të furnizojë me vaksina programin Covax
22/01 14:03
Top News – Në avionë, trena, autobusë/ Urdhri i Biden: Askush s’lëviz pa maskë!
22/01 12:38
Top News – Frika nga mutacionet e Covid/ Europa harton zonat e kuqe, nuk mbyll kufijtë
22/01 12:14
Top News – Për të realizuar sfidën e Tik Tok/ 10-vjeçarja në Itali mbyt veten me rrip
22/01 12:14
Top News – Situatë dramatike në Gjermani, kalohet pragu i 50 mijë vdekjeve nga Covid
22/01 11:15
Top News – Marinsi ra në “kurthin e mjaltit”/ Spiunia kineze gjendet e fshehur në bazën ajrore
22/01 11:14
Top News – Kritika për Trump, lavdërime për Biden/ Fauci rikthehet në Shtëpinë e Bardhë
22/01 10:52
Top News – Republikanët kërkojnë shtyrjen e gjykimit të Trumpit deri në shkurt
22/01 10:48
Top News – Variantetet e reja të virusit në BE/ Liderët diskutojnë mbylljen e kufijve të brendshëm
21/01 23:33
Top News – Plani anti-covid i Joe Biden/ Përshpejtim të vaksinimit dhe rritje të testimeve
21/01 23:10
Top News – Në Angli si emigrant, ra në kurth! Fabrikë kanabisi e ‘kopshtarit’ shqiptar
21/01 22:02
Top News – Biçikleta e Joe Biden/ Shqetëson ekspertët e sigurisë kibernetike
21/01 21:27
Top News – Schwarzenegger bën vaksinën/ Apeli i aktorit: Bëni si unë nëse doni të jetoni
21/01 21:23