Top News/ SHBA ndërhyn sërish për dinarin / DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë
28/02/2024 11:13

Departamenti amerikan i Shtetit tha se bisedimet në Bruksel për rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, që ndalon përdorimin e dinarit serb në Kosovë, “duhet të vazhdojnë me urgjencë”. “Dialogu i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian është kanali i duhur për zgjidhjen e çështjeve që kanë të bëjnë me normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, tha një zëdhënës i DASH për Radion Evropa e Lirë. Ndërmjetësuesi i tyre, i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se shumë pikëpyetje politike për çështjen e dinarit serb në Kosovë, mbetën pa përgjigje, andaj “duhen takime shtesë”. Guvernatori i BQK-së, Ahmet Ismaili, i cili udhëhoqi delegacionin e Kosovës, tha se nuk u diskutua për rregulloren, por për mundësitë që i ofron ajo për transferimin e mjeteve nga shtetet e tjera në Kosovë. Delegacionin e Serbisë e udhëhoqi kryenegociatori Petar Petkoviq, i cili tha se rregullorja e BQK-së kërkon zgjidhje në nivel politik. Bisedimet pasuan hyrjen në fuqi të kësaj rregulloreje, e cila e përcakton euron si valutën e vetme që mund të përdoret për pagesa në Kosovë. Por, rregullorja nxiti reagime të zemëruara të Beogradit zyrtar, i cili mbështet financiarisht komunitetin serb në Kosovë. Bashkësia ndërkombëtare shprehu, po ashtu, shqetësime për ndikimin e saj në jetën e qytetarëve serbë dhe kërkoi pezullimin e saj.

Top News/ Vuçiç i zhgënjyer me motrën e Mitsotakis: Nuk foli me ne për Kosovën
19/04 15:23
Top News/ Kurti, thirrje banorëve serbë të Kosovës:Kryetarët në veri largohen me votime, jo me banda
19/04 13:38
Top News/ Sërpska mohon gjenocidin në Srebrenicë, miraton raportin e vrasjes së 8.000 myslimanëve
18/04 22:15
Top News/‘Prishi rendin kushtetues të Serbisë’/48 orë paraburgim zv.drejtorit të policisë së Kosovës
18/04 15:07
Top News/ Gazeta greke kryqëzon Mitsotakis. Harroi të shkuarën ‘terroriste’ të Fredi Belerit
18/04 15:05
Top News/ ‘Bashkëpunon me shqiptarët…!’ Sulmohet serbi në Zveçan, mjet shpërthyes në shtëpi
18/04 14:58
Top News/ Provokon Pirro Dhima, spot me pamje nga Himara: Jam zëri i Vorio-Epirit
18/04 14:01
Top News/ Kroaci, fiton partia e Plenkoviç…por nuk mund të qeverisë e vetme vendin
18/04 12:01
Top News/5 policë të Kosovës ‘peng’ në Serbi/’Vuçiç po poshtëron veten’, Prishtina akuzon: Hakmarrje
18/04 11:41
Top News/ ‘Dinari’ diskutohet sërish në Bruksel / Raund i ri dialogu me pritshmëri të ulëta
18/04 11:19
Top News/ Bllokimi në kufi, BE kundër Serbisë/ Stano: U shkel marrëveshja për lirinë e lëvizjes
17/04 19:33
Top Channel/ Shqiptarët synojnë Presidencën e RMV, rrëfimet e liderëve shqiptarë në “Inside Story”
17/04 13:59
Top News/ KiE ‘tërbon’ Serbinë-Do luftojmë! Vuçeviç akuzon Strasburgun: Festival i hipokrizisë
17/04 13:47
Top News/ Hakmarrja serbe pas anëtarësimit në KiE/ Bllokon autobusët e Kosovës në kufi me Kroacinë
17/04 12:08
Top News/ Kroacia në zgjedhje parlamentare / ’Përballje titanësh’ mes presidentit dhe kryeministrit
17/04 12:05
Top News/ Dje 30 gradë celcius, sot po bie borë / Ndryshim drastik moti në të gjithë Ballkanin
17/04 11:11
Top News/ ‘Të mos i përulemi Shqipërisë’. Pse e zgjodhi për eurodeputet Mitsotakis Belerin
17/04 10:50
Top News/ Grekët ngrenë flamurin në Stamboll. ‘Incidenti’ me luftanijen e ankoruar në portin turk
16/04 15:23
Top News/ BE kushtëzon integrimin e Serbisë/ Rruga për Bruksel, normalizimi i raporteve me Kosovën
16/04 13:01
Top News/ Beleri kandidat për në PE, Mitsotakis e përfshin në listën e eurodeputetëve
15/04 20:18