Top News – SHBA e refuzon, Rusia ofron ndihmë për vaksinën
14/08/2020 14:49

Zyrtarë rusë kanë thënë për CNN se i kanë ofruar shteteve të bashkuara bashkëpunim për të përshpejtuar aksesin tek vaksina efektive dhe trajtime për Covid 19, por- thonë ata- SHBA nuk është aktualisht e hapur për arritjet mjekësore ruse. “Ka një ndjesi të përgjithshme mosbesimi për Rusinë në anën amerikane dhe ne besojmë se teknologjitë, përfshirë vaksinën, testimin dhe trajtimet, nuk adaptohen në SHBA për shkak të këtij mosbesimi – tha një zyrtar i lartë rus për CNN. Zyrtarë amerikanë thanë për CNN se vaksina ruse konsiderohet e pasigurt në SHBA aq sa kjo e fundit nuk ka pasur asnjëherë interes serioz për të. “Nuk ka as edhe një shans që SHBA ta provojë atë tek majmunët e jo më tek njerëzit”, tha një zyrtar i shëndetit publik në qeverinë amerikane. Rusia njoftoi të martën se kishte regjistruar vaksinën kundër koronavirusit dhe presidenti Putin tha se vetë vajza e tij e kishte bërë atë. Por testet nuk kanë përfunduar ende dhe disa ekspertë janë skeptikë për pretendimet. Gara për të gjetur një vaksinë efikase, ka ndikime globale jo vetëm në shëndetin e miliarda e njerëzve por sjell edhe miliarda dollarë fitime të mundshme për zhvilluesin dhe prodhuesin e suksesshëm të saj.

Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top News – Luftoi fort/ Modelja e njohur humbet fëmijën
01/10 13:49
Top News – Roli që i ndryshoi jetën/ Julia Roberts- ishte për një tjetër
01/10 13:46
Top News – Bosnje, vriten emigrantet/ Afganët sulmojnë Pakistanezët
01/10 13:36
Top News – Dita ndërkombëtare e kafes, bota kremton 1 tetorin
01/10 13:30
Top News – Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit
01/10 12:25
Top News – Nagorno Karabak, Rusia: Uluni e bisedoni, përndryshe…
01/10 11:48
Top News – Navalny: Putin qëndron pas helmimit tim
01/10 11:31
Top News – Fyerjet mes Trump e Biden/ Ndryshojnë rregullat e debatit
01/10 11:12
Top News – Vrasësi i Twitterit/ `Viktimat ma dhanë lejen vetë`!
01/10 11:07
Top News – Luftë deri në fund/ Premtimi i liderit të Azerbajxhanit
30/09 22:12
Top News – Qeveria në Çeki/ Rikthen gjëndjen e jashtëzakonshme
30/09 21:59
Top News – Taksia fluturuese/ Prezantohet në Paris ‘volocity’
30/09 21:55
Top News – Debati Trump-Biden/ Pas kandidateve përplasen sondazhet
30/09 20:07
Top News – BB, 12 mld usd/ Vaksina në vendet e varfra
30/09 19:17
Top News – Tronditet Parisi/ Avioni kalon barrierën e zërit
30/09 19:14
Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09 19:12
Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09 19:04
Top News – Pompeo zemëron Papën/ ’Trego kurajo përballe Kinës’
30/09 19:01
Top News – 493 ditë pas zgjedhjeve/ Belgjika me kryeministër të ri
30/09 19:00