Top News – Sezoni turistik në Evropë, zyrtarisht i humbur
14/08/2020 14:56

Sezoni veror turistik në Evropë, mund të jetë zyrtarisht i humbur. Ka shenja se përpjekjet për të ristartuar udhëtimet dhe për të tërhequr turistët në rajonet më të vizituara të botës po dështojnë duke vënë miliona vende pune në rrezik dhe duke reduktuar shanset për një rimëkëmbje të shpejtë ekonomike nga pandemia e koronavirusit. TUI, operatori më i madh turistik në botë, tha në një deklaratë për shtyp se prenotimet mes qershorit dhe fillimit të gushtit kanë rënë me 81 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Edhe me një ristartim të pjesshëm të udhëtimeve në Evropë, në mes të qershorit, kompania ka shitur vetëm 16 për qind të programit të saj fillestar për verën 2020. Aktualisht izolime të lokalizuara janë vendosur në pjesë të Evropës ndërsa rastet e koronavirusit po rriten sërish. Mbretëria e Bashkuar ka vendosur karantinën 14 ditore për ata që kthehen nga një listë në rritje vendesh.

Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40