Top News/ Serbia nis ‘gjuetinë’ ndaj rusëve që kanë firmosur kundër luftës, zbaton urdhrin e Putinit
26/02/2024 18:21

Ndonëse formalisht kërkon të anëtarësohet në Bashkimin Europian dhe deklaron se është pro-perëndimore, Serbia nuk e ka fshehur asnjëherë mbështetjen për Rusinë. Konfirmimet erdhën fill pas nisjes së luftës në Ukrainë, me Beogradin zyrtar që refuzoi të nënshkruajë sanksionet kundër Rusisë dhe mbajti të hapura të gjitha kanalet e komunikimit me Kremlinin, përëfshi edhe fluturimet ajrore. Për më tepër, gjatë kësaj kohe presidenti serb Aleksandër Vuçiç nuk ka ngurruar të takohet me presidentin Putin, siç ishte rasti i Kinës në vjeshtën e vitit të kaluar, kur injoroi një takim të rëndësishëm me BE-në për të qenë pranë liderit rus në Pekin.

Top News/ ‘Po na shtyjnë drejt luftës’. Serbia kërcënon nëse Kosova anëtarësohet në KiE
12/04 19:11
Top News/ Macron në takimin me Ramën. ‘Kosova e Serbia të normalizojnë raportet’
12/04 18:18
Top News/ Mosnjohja e Serbisë, pengesë për Kosovën / Freedom House: Sfida të mëdha në demokratizim
11/04 14:19
Top Channel/ Perëndimi, ankesa për Listën Serbe: QUINT-i kërkon rishikim të bojkotit!
11/04 11:57
Top News/ ‘Ti je fallco’,Përplasje e ashpër mes Erjolës dhe Gracianos
11/04 10:48
Top News/ Greqi, arrestohet shqiptari/ Tentoi të përdhunojë pronaren e një lokali
10/04 20:25
Top Channel/ Hapet xhamia e Selanikut. Pas 102 vitesh lejohet falja për festën e Bajramit
10/04 18:17
Top News/ Evitohet tragjedia e radhës në det / Greqia shpëton 14 emigrantë pranë ishullit Kios
10/04 13:33
Top News/ Hapet pas 102 vitesh xhamia në Selanik/Besimtarët myslimanë falin namazin e Fitër Bajramit
10/04 13:22
Top News/ Sveçla akuza Serbisë për terrorizëm: Vendosjes së eksplozivit i ka kaluar koha
10/04 12:58
Top News/ Bisedime të vështira me Macron/ Vuçiç e pranon: Folëm dy orë për Kosovën
09/04 23:00
Top News/ Vuçiç i kërkon Macronit 12 avionë luftarakë Rafale/’I tërhiqet veshin’ për Kosovën
09/04 11:09
Top News/ Marrëdhënia e tensionuar Kosovë-Serbi/ Lajçak- Dy palët nuk janë të gatshme për normalizim
08/04 21:30
Top Channel/ Nisin zjarret e para në Greqi, digjen tre banesa dhe 200 hektarë pyje
07/04 20:00
Top News/ ‘Brukseli i shqetësuar për heqjen e dinarit’/ Borrel: Duhet të shohim pasojat tek serbët
07/04 12:36
Top News/ Kosova në zgjedhje të parakohshme!/ Kurti shprehet i gatshëm për votim brenda vitit
06/04 19:00
Top News/ Çfarë po kurdis Aleksandër Vuçiç? Kamionë ushtarakë të maskuar si ndërtimi në Mal të Zi
06/04 17:33
Top News/ Kosova akuza Serbisë për lobim: Po shkel marrëveshjen e normalizimit të marrëdhënieve
06/04 15:32
Top News/ ‘Serbia, komb gjenocidal!’/ Rezoluta në OKB kundër Beogradit, e mbështet Shqipëria
06/04 14:57
Top News/ Ditë të vështira për Serbinë/ Kosova e Srebrenica ‘pengojnë’ rrugën e Beogradit drejt BE
05/04 19:43