Top News – Sekretari i shtetit, Pompeo turne njëjavor në Evropë
11/08/2020 12:28

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka filluar një turne njëjavor në Evropën Qendrore të hënën, ndërsa Shtetet e Bashkuara përpiqen t’i bëjnë ballë konkurrencës ekonomike dhe gjeopolitike ruse dhe kineze në Evropë. Kryediplomati amerikan do të ndalet në Pragë dhe Pilsen në Republikën Çeke, Lubjanë të Sllovenisë, Vjenë të Austrisë dhe Varshavë të Polonisë nga 11 gushti deri më 15 gusht. Pompeo do të jetë i pari Sekretar Shteti që nga viti 2011 që do të vizitojë Slloveninë, ku do të nënshkruajë një deklaratë të përbashkët për teknologjinë 5G, ndërsa Uashingtoni u kundërpërgjigjet rreziqeve që paraqet “depërtimi në rrjetet e teknologjisë së lartë” në rajon nga Kina komuniste. Udhëtimi vjen ndërsa Pentagoni bëhet gati të zbatojë planin për tërheqjen e pothuajse 12 mijë trupave nga Gjermania dhe të vendosë një pjesë të trupave amerikane në Poloni dhe vende të tjera të NATO-s, duke ngjallur shqetësim brenda vendit dhe në Evrope, megjithëse zyrtarë të lartë amerikanë e mbrojnë një vendim të tillë si një nevojë strategjike.

Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40