Top News- Saviano, 15 vjet që ruhet nga shteti/ Fshihet në SHBA, ja analiza për mafian shqiptare
28/01/2022 14:09

Njeriu që pati guximin dhe zbërtheu një ndër grupet më të mëdha të mafias, nëpërmjet librit të tij “Gamorrah”, është rikthyer sërish në qendër të vëmendjes. Roberto Saviano, shkrimtari Italian ka botuar një tjetër libër tashmë kur ka mbushur 15 vite i fshehur, në arrati. Ai ka përmendur mafian, për të cilën ka folur gjithmonë, duke pohuar se Evropa është në “dorën” e tyre. Saviano ka përmendur dhe median, e cila është e detyruar të heshtë ndaj tyre. Kjo pasi sipas shkrimtarit, ata i kanë duart të lidhura. Madje edhe gazetarët shqiptarë janë nën presion dhe e kanë të pamundur të reagojnë. Dhuna ndaj medias ka vijuar prej vitesh, ku është prezente edhe tani, madje deri në burgosje të gazetarëve. Pjesa më e madhe, në luftën ndaj politikanëve të vendevetë ndryshme. Grupet kriminale në Evropë, mafia janë fuqizuar së tepërmi. Në një kohë kur gjithë bota u gjunjëzua nga koronavirusi, kishte ende eksponentë të fuqishëm të cilët blinin biznese të ndryshme. Këta janë pikërisht mafiozë, të ardhurat e të cilëve nuk njohin rënie. Në një krahasim me shumëvite më parë tani institucionet e drejtësisë veprojnë, pork jo nuk mjafton pasi është politika jo e cila nuk I lejon apo nuk kushton vëmendjen e duhur.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30