Top News/ Sateliti spiun i Kim Jong un ‘është gjallë’ / Koreja e Veriut e kontrollon me sukses
28/02/2024 11:20

Sateliti i parë spiun i Koresë së veriut është gjallë, thotë një ekspert hapësinor nga Holanda, pasi ka pikasur ndryshime në orbitën e tij që sugjerojnë se peniani me sukses e kontrollon mjetin, edhe pse kapacitetet e tij janë ende të panjohura. Pas dy dështimesh të mëparshme, Koreja e Veriut lëshoi në orbitë satelitin Malligyong 1 në nëntor. Media shtetërore e penianit pretendoi se ai ka fotografuar vende të rëndësishme ushtarake dhe politike në korenë e jugut, SHBA etj, por nuk ka publikuar asnjë imazh. Gjurmues të pavarur të valëve radio nuk kanë pikasur asnjë sinjal nga sateliti. “Por ne mund të themi me bindje se sateliti është gjallë”, thotë Marko Langbroek, një ekspert satelitësh në universitetin e teknologjisë Delft, në Holandë. Nga 19 deri më 24 shkurti, sipas vrojtimeve, sateliti ka kryer manovra për tu pozicionuar më mirë dhe këto manovra provojnë se koreja e veriut e ka arë nën kontroll. Ministria e mbrojtjes e koresë së jugut nuk ka reaguar ndaj kërkesave për koment. Një ditë më parë, ministri i mbrojtjes i seulit kishte thënë se sateliti nuk tregonte shenja se po kryente detyra të tjera apo po përdorej për zbulim. Ekspertët thonë se nuk mund të jenë të sigurt nëse sateliti po siguron me sukses imazhe, por ai po kryen manovra orbitale dhe në këtë kuptim ai është funksional. Manovra për ndryshimin e pozicionit në orbitë është në fakt një habi pasi shpjegon praninë në bord të një sistemi shtytës, dhe satelitët e mëparshëm koreano veriorë nuk kanë manovruar kurrë. Koreja e veriut, e armatosur edhe me armë bërthamore, ka premtuar se do të lëshojë edhe tre satelitë të tjerë spiunë në 2024-ën.

Top News/ SHBA sanksione Hamasit/ Amerikanët thirrje aleatëve të shënjestrojnë grupin militant
12/04 22:39
Top Channel/ Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç
12/04 22:34
Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33
Top Channel/ Dialogu, gazeta zvicreane: Vucici po blen kohë- pret zgjedhjet në SHBA!
12/04 15:19
Top Channel/ “Koha për luftë”, SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut tregojnë “muskujt” në Paqësor!
12/04 15:06
Top Channel/ Planifikonin sulm në Gjermani, arrestohen tre adoleshentë: Dy janë vajza!
12/04 14:15
Top News/ ‘Nëse dalim në rrugë mund të vritemi!’ Të rinjtë e Harkivit, ‘mall’ për jetën normale
12/04 14:09
Top News/ Shpërthimi në hidrocentralin italian/Mbyllen kërkimet, bilanci i viktimave shkon në shtatë
12/04 13:59
Top News/ Planifikonin sulm terrorist në Gjermani / Arrestohen tre të rinj nga 15 deri në 16 vjeç
12/04 13:55
Top News/ Moska dëbon ambasadorin slloven / Hakmarrje! Më herët Sllovenia dëboi diplomatin rus
12/04 13:51
Top Channel/ Edhe Gjermania mbështet Asociacionin, Sarrazin: Por jo dakord me çdo formë!
12/04 13:05
Top Channel/ Ambasadori i BE: Shqipëria, në krye në procesin e anëtarësimit, kujdes korrupsionin!
12/04 13:04
Top Channel/ Nga Teksasi në Florida, 14 tornado në SHBA: Alarm për mot ekstrem!
12/04 12:11