Top News – Sardenja bëhet `zonë e bardhë`/ Rajoni i parë i Italisë që `shpëton` nga covid 19
27/02/2021 15:33

Sardenja bëhet rajoni i parë i Italisë që hyn në të ashtuquajturën "zonë e bardhë", e krijuar nga ministri i shëndetësisë Roberto Speranza brenda dispozitës që përcaktonte ngjyrat për të gjitha zonat e tjera të vendit në varësi të situatës epidemiologjike. Të dhënat pozitive do të mundësojnë reduktimin në minimum të masave kufizuese për banorët e ishullit: praktikisht në fuqi do të mbeten vetëm mbajtja e maskës, distancimi shoqëror dhe detyrimi i higjienës. Duke filluar nga 1 marsi, të gjithë në këtë rajon do të jenë të lirë, thonë autoritetet ne vendin fqinj. Sardenja ecën kështu kundër trendit krahasuar me pjesën tjetër të Italisë, ku rritja e infeksioneve ka detyruar shtrëgimin e masave kundër pandemisë dhe vendosjen e shumë zonave në brezin portokalli ose të kuq. Të dhënat e shqyrtuara nga dhoma e kontrollit të ministrisë, rezultojnë te kenë qenë vendimtare. Përtë tretën javë radhazi, incidenca e rasteve në Sardenjë mbeti nën 50 për 100,000 banorë, madje në periudhën e fundit të monitorimit kjo shifër zbriti në 29, ndërsa R-ja, numri i riprodhimit të virusit, është gjithashtu më i ulëti në të gjithë Italinë.

Protesta të dhunshme në Greqi/ Mijëra studentë u përplasën me policinë në Selanik, kundërshtojnë ligjin e qeverisë
16/04 01:57
Top Channel/ Vizita e Dendias nuk solli qetësi,deklarata të forta nga ministrat e Greqisë e Turqisë
16/04 01:54
Top News – E mban ‘sekret’ firmën/ Von der Leyen merr dozën e parë të vaksinës
15/04 22:34
Top News – Skandal në Danimarkë/ Vdesin 3 persona nga salmonela në ilaçet bimore
15/04 22:27
Top News – Francë, rrëmbehet 8 vjeçarja/ E dyshuar kryesore nëna e saj
15/04 22:10
Top News – Blinken viziton Afganistanin/ Jep siguri mbi partneritetin mes dy vendeve
15/04 22:06
Top Channel/ Franca këshillon largimin nga Pakistani prej protestave të dhunshme anti-franceze
15/04 21:31
Top Channel/ Me performanca e kurora lulesh, Korea e Veriut shënon ditëlindjen e Kim Il Sung
15/04 21:30
Top Channel/ Kili, shpendët karakteristikë të lindur në rezervat, lëshohen në botën e egër
15/04 21:29
Top Channel/ Arabët izraelitë protestojnë në mbështetje të Palestinës në ditën e pavarësisë
15/04 21:27
Top Channel/ Parisi kujton dy-vjetorin e zjarrit shkatërrimtar në katedralen Notre-Dame – Pa koment
15/04 21:26
Top Channel/ 100 ditë nga Lojërat në Tokio/ Rio ndez statujën e Krishtit Shërues me unazat Olimpike
15/04 21:24
Top Channel/ Stuhi e re rëre godet qiellgërvishtësat e Pekinit – Pa koment
15/04 21:23
Top News – Autori i masakrës në lokalin Joy/ Greqi, del nga burgu “taqi shqiptari”
15/04 20:43
Top News – “Do tregoj që je homoseksual…”! Shqiptari u zhvat paratë fëmijëve italianë
15/04 20:42
Top News – Kaos në aeroportin e Londrës/ Qeveria fajëson pasagjerët për radhët e gjata
15/04 19:02
Top Channel/ Merkel e Biden bashkë kundër Rusisë, “ultimatum” Moskës
15/04 18:36
Top Channel/ Dëmtohet nga zjarri, nëndetësja bërthamore ndahet në dysh!
15/04 18:35
Top News – Kaq e kishte dhe romanca e tyre! Jennifer Lopez konfirmon ndarjen nga Alex Rodriguez
15/04 18:05
Top News – Uuuups! Nudo para kolegëve/ Incident fatkeq i deputetit kanadez në takimin në Zoom
15/04 16:11