Top News – Sabotazh nën hundën e NATO-s! / Njësitë speciale të Putinit hodhën në erë gazsjellësit
28/09/2022 11:53

Një njësi zhytësish nga një njësi ruse e operacioneve speciale, mund të qëndrojë pas sulmit mbi gaazsjellësit Nord Stream – pretendojnë ekspertë të sigurisë. Njerëzit e Spetsnaz, një degë sekrete e ushtrisë Ruse, dhe dronë nënujorë, mund të jenë dislokuar për të hedhur në erë trajektoren strategjike të furnizimit me gaz. Flluska të stërmëdha u shfaqën në sipërfaqe afër ishullit danes Bornholm, pas raporteve për shpërthime në gazsjellës. Suedia konfirmoi se kishte regjistruar dy shpërthime nënujore afër vendeve ku u regjistruan rrjedhjet e gazit ndërsa inxhinierët gjermanë raportuan se kishte patur një rënie presioni të menjëhershme në gazshellës dhe se tubat ishin carë. Nën këtë sfond, revista gjermane Spiegel, shkruan se agjencia qendrore e Inteligjencës, CIA, duket se e kishte paralajmëruar gjermaninë javë më parë për sulme mbi tubat e gazit në detin balltik. Qeveria gjermane kishte marrë informacionet nga CIA në verë – raporton Spiegel, duke cituar burime anonime. Liderët perëndimorë kanë akuzuar Rusinë për sabotazh me qëllim që të shkaktojë një krizë energjie në Evropë në prag të dimrit. Dhe sipas një analisti të pavarur të mbrojtjes, nuk mund të përjashtohet mundësia që moska të qëndrojë pas aktit të sabotazhit, pikërisht nën hundën e NATO-s.

Top Channel/ Brukseli kritikon politikën e pasaportave të arta: Mund të kthehet regjimi i vizave
06/12 21:28
Top News – Hakerat kinezë vodhën miliona dollarë / Ishin fondet e asistencës së Covid në SHBA
06/12 21:19
Top News – Shkatërron bombardues, luftanije dhe ura / Si Ukraina po gjunjëzon ‘makinën e luftës’
06/12 18:00
Top News – Politikanët nën shënjestër…/ Hundë e dhëmbë të thyer, këpucë ‘fluturuese’ e vrasje
06/12 17:52
Top Channel/ KE pranon gabimin me vizat me Kosovën: Çfarë i kërkuan vendeve të Ballkanit!
06/12 15:50
Top News – Shtrenjtohet pema e Krishtlindjes/ Kriza e çmimeve prek dekorimin tradicional të festave
06/12 15:06
Top News – Ukraina ‘sulmon’ me dronë Rusinë / Qindra kilometra thellë në tokë ruse, goditet Kursku
06/12 14:24
Top News – Moska hakmerret ndaj Ukrainës / Bombarduesit TU-95 në ‘aksion’, lëshojnë 70 raketa
06/12 11:26
Top Channel/ Italia po plaket shpejt, popullsia bie nën 59 mln banorë
05/12 23:06
Top Channel/ Policia greke qëllon adoleshentin, iku pa paguar faturën e karburantit
05/12 22:32
Top Channel/ Safeguard Defenders: Italia ka numrin më të madh të stacioneve policore kineze
05/12 22:22
Top Channel/ Çmim tavan për naftën ruse, BE kërkon të fikë ‘motorin’ e luftës së Kremlinit
05/12 21:46
Top News- Putin shkon në kufi me Ukrainën!/Presidenti në urën e Krimesë me makinën luksoze
05/12 20:42
Top News- Gjermania drejt një superfuqie ushtarake/ Armatoset deri në ‘dhëmbë’ me avionët f-35!
05/12 20:15
Top Channel/ Rusia sulm masiv me raketa në Ukrainë, vendi në errësirë. Putin zbarkon në Krime
05/12 19:36
Top Channel/ OKB kritikon Braverman: Qasja për azil nuk mund të kushtëzohet nga kombësia
05/12 19:33
Top News – Banda shqiptare që vepronte në Spanjë / Ndërhyn Policia, 5 të arrestuar për trafik droge
05/12 19:32
Top News- Rusia ‘pushton’ samitin e Tiranës/Hijet e luftës në BE dhe frika për Ballkanin
05/12 19:31
Top Channel/ Kroacia në ‘këmbë’, alarm për bombë në disa vende
05/12 18:38
Top News- Fundi i luftës me ikjen e Putin/ Paralajmërimi i ruses që fitoi Nobelin e Paqes
05/12 17:38