Top News/ Rutte drejt postit të kreut të NATO-s / Hungaria nuk e kundërshton më kandidaturën
18/06/2024 11:58

Hungaria ka hequr dorë nga kundërshtimi i kandidaturë së Mark Ruttes si sekretari i ardhshëm i përgjithshëm i NATO-s, njoftuan mediat holandeze të martën, pasi kryeministri holandez në largim dhe homologu i tij hungarez u takuan në margjinat e një takimi të liderëve të BE-së në Bruksel. Duke cituar burime të afërta, mediat holandeze raportuan se kryeministri hungarez Viktor Orban nuk e përsëriti kërkesën e tij për një kërkim falje nga Rutte për ato që Orban i përshkroi muajin e kaluar si opinione "problematike" për Hungarinë. Kërkimi i faljes ishte një nga dy kushtet që Hungaria kishte paraqitur për miratimin e Ruttes si pasardhësin e Jens Stoltenberg në krye të NATO-s. Kushti tjetër ishte garancia që Hungaria nuk do të duhej të siguronte fonde për Ukrainën ose të dërgonte personel në vendin e përfshirë në luftë, dhe ky kusht, sipas zyrtarëve, u përmbush javën e kaluar nga Stoltenberg. Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca dhe Gjermania kanë mbështetur kandidaturën e Ruttes për të pasuar Stoltenbergun, i cili do të largohet në tetor nga posti i kreut të NATO-s. Turqia u tha aleatëve të saj në prill se do të mbështeste gjithashtu Rutten. Tani vetëm Rumania dhe Sllovakia nuk kanë dhënë ende dritën jeshile. NATO i merr vendimet me konsensus, kështu që çdo kandidat ka nevojë për mbështetjen e të 32 aleatëve. Presidenti rumun Klaus Iohannis tha në mars se ai do të kandidonte për postin e lartë të NATO-s, duke argumentuar se shtetet e Evropës Lindore kanë nevojë për përfaqësim më të mirë në rolet udhëheqëse euro-atlantike.

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30