Top News – Rusmaili për Reformën/ ‘Kujdes me listat e hapura’
08/07/2020 13:30

Eksperti ligjor per reformen zgjedhore Ilir Rusmaili, i ftuar ne komisionin e Ligjeve, ka deklaruar se nuk ka cenim te te drejtave kushtetuese te partive , nese preferohet koalicionet parazgjedhore . Ish minister i drejtesise ne qeverisjen demokratike dhe ish kryetari i komisionit te ligjeve, referuar debatit per listat e hapura tha se duhet bere kujdes . Ai zbuloi se propozimi per listat e hapura, eshte propozuar per here te pare 6 vjet me pare nga perfaqsuesit e shoqerise civile, te cilet sot dalin kunder hapjes se tyre. E thene kjo, sipas Rusmailit, propozimi per listat e hapura eshte nje debat i gjate ne Shqiperi i cili ka dy efekte negative Sa i takon nje tjeter debati , ajo per rritjen ap uljen e pragut elektoral, Rusmaili tha se standarti per pragun, nuk duhet duhet te synoje perjashtimin

PD: Reforma territoriale ka dështuar/ Ekspertët e PD: Shërbeu vetëm për punësimin e militantëve
11/08 15:44
Top News – Meta me mjekët italianë/ ‘Eksperienca juaj, ndihmë e madhe’
11/08 15:01
Top News – PD akuza qeverisë/ Reforma territoriale e dështuar
11/08 14:44
Basha takon të dëmtuarit e tërmetit/ Kreu i PD-së viziton fshatrat e zonës së Manzës
10/08 15:33
Top News – Shehu-qeveria dështoi/ ‘Duhen masa të reja anticovid’
10/08 14:07
Debate për pronat e Shkëlzenit/ Reagime nga familjarët e viktimave të Gërdecit dhe politika
06/08 15:19
Ndryshimet Kushtetuese pa konsensus/ Ende në tavolinën e presidentit
06/08 13:04
Vlerësimi i kandidatëve/ Mustafaj: Do zgjedhim më të mirët
04/08 13:06
Mblidhen vlerësuesit e kandidatëve/ Komisioni i ri merr propozimet nga baza
04/08 12:54
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 16:19
Top News – Vlerësimi i kandidatëve/ PD publikon emrat e komisionit
03/08 14:37
Vlerësimi i kandidatëve/ PD krijon komisionin me 5 anëtarë
03/08 13:09
Top News – Tabaku akuza qeverisë/ Raporti kritik për ekonominë
01/08 15:03
Reforma zgjedhore/ Pritet reagimi i PD pas ftesës së kryeministrit Rama
01/08 12:51
Kurban Bajrami zbut politikën/ Meta mesazhe bashkëpunimi, opozita e merr pushim
31/07 15:25
Parku fotovoltaik i Karavastasë/ Rama: Ftoj kompaninë franceze të tregojë se si…
31/07 15:13
Top News – Kurban Bajrami/ Politika urime për festën e shenjtë
31/07 14:49
Top News – Parku Fotovoltaik/ Rama-investimi fillon në shtator
31/07 14:42
Ndryshimi i kushtetutës/ Pritet sot reagimi i opozitës jashtëparlamentare
31/07 13:00
Kushtetuta ndryshoi me 106 vota/ Hapen listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhje
30/07 15:57