Top News/ Rusia, paralajmërim bërthamor për F-16 / ’Një sinjal nga NATO, do marrim hapa shtesë’
30/05/2024 14:28

Rusia mund të ndërmarrë hapa shtesë në fushën e parandalimit bërthamor nëse SHBA vendos raketa me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi në Evropë dhe Azi, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA. Agjencia iu referua planeve të SHBA-së, të shpallura në prill, për të vendosur raketa në rajonin Indo-Paqësor në përgjigje të asaj që Uashingtoni e sheh si militarizimin kinez në rritje. Dislokime të tilla do të ishin të paligjshme më parë sipas Traktatit historik të Forcave Bërthamore me rreze të mesme veprimi të vitit 1987 të nënshkruar bashkë me Rusinë, nga i cili Shtetet e Bashkuara u tërhoqën zyrtarisht në 2019 pasi thanë se Moska po shkelte marrëveshjen, një akuzë që Kremlini e mohoi. Moska ka paralajmëruar prej kohësh se do të anulonte një moratorium për vendosjen e raketave me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi, kur po skadonte traktati, nëse SHBA do të vazhdonte me planet për të vendosur raketa të tilla në Azi dhe Evropë. Lavrov tha për agjencinë RIA, se Rusisë mund t'i duhet të ndërmarrë edhe hapa të tjerë. “Ne nuk përjashtojmë mundësinë e ndërmarrjes së hapave shtesë në fushën e parandalimit bërthamor, sepse qendrat tona komanduese dhe vendndodhjet e forcave tona bërthamore do të jenë në rrezen e raketave amerikane të vendosura më përpara”, tha Lavrov.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15