Top News – Rusët kërkojnë azil në SHBA / U larguan nga lufta, mbërrijnë në Alaskë
07/10/2022 11:31

Dy rusë që thanë se janë arratisur për t’i shpëtuar shërbimit të detyruar ushtarak kanë kërkuar azil në Shtetet e Bashkuara, pasi mbërritën në një ishull të largët të Alaskës, në Detin Bering, njoftoi të enjten zyra e Senatores së Alaskës, Lisa Murkoëksi. Karina Borger, zëdhënëse e Senatores Murkoëski, njoftoi se zyra e saj ka qenë në kontakt me Shërbimin e Rojes Bregdetare të Shteteve të Bashkuara si dhe atë të Mbrojtjes së Kufirit dhe Doganave dhe se “dy shtetasit rusë thanë se u larguan nga një komunitet bregdetar në bregun lindor të Rusisë për të shmangur shërbimin e detyrueshëm ushtarak”. Zëdhënësat e Rojes Bregdetare dhe të Mbrojtjes Kufitare i referuan pyetjet e gazetarëve tek Departamenti i Sigurisë Hombëtare, i cili nuk u përgjigj menjëherë të enjten. Senatorët e Alaskas, republikanët Murkoëski dhe Dan Sullivan, thanë të enjten se individët mbërritën në brigjet e Gambellit, një komunitet i izoluar me rreth 600 banorë, në ishullin St. Laërence. Deklarata e senatorëve nuk detajon se kur ndodhi incidenti, megjithëse Senatori Sullivan u njoftua për çështjen “nga një zyrtar i këtij komuniteti nga rajoni i Ngushticës së Beringut”, të martën në mëngjes. Një zëdhënës i Senatorit Sullivan, Ben Dietderich, tha se zyra e tij ka informacion se individët kishin mbërritur në rrugë detare. Gambell gjendet rreth 320 kilometra në jugperëndim të komunitetit Nome, të Alaskës, dhe rreth 58 kilometra pranë Gadishullit Chukotka, të Siberisë.

Top Channel/ Vendoset çmimi tavan, mbeten pa karburant pikat e tregtimit në Hungari!
02/12 22:22
Top News – Nuk ndalen kalimet në La Mansh/ Anglia kërkon kthimin e azilkërkuesve shqiptarë
02/12 22:22
Top News – ‘Më mirë në burg në Angli, se në Shqipëri’/ Deklarata që shokoi autoritetet policore
02/12 22:18
Top Channel/ BE reagon pas deklaratë së Vucic: Të veprohet sipas mënyrës europiane!
02/12 21:29
Top Channel/Kremlini i përgjigjet Biden-it: Vetëm po pranuat kushtet tona…
02/12 21:26
Top News – Hungaria bllokon fondet e BE për Ukrainën/ Aleati i Putin në Evropë presion Brukselit
02/12 21:01
Top News – Rusia dërgon trupa në kufirin turk/ Putin dhe Erdogan përplasje interesash në Siri
02/12 20:59
Top News – Ukraina ka fundosur 12 anije luftarake!/ Si dështoi flota ruse në Detin e Zi
02/12 20:58
Top News – Borell në ‘fije të perit’ për dialogun/ Der Spiegel- Nuk është transparent dhe as neutral
02/12 20:55
Top Channel/ Vizita e Macron në SHBA, biseda për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe
02/12 19:57
Top Channel/ SHBA për Open Balkan: Të diferencohet zona e tregtisë së lirë nga zona e kontrabandës!
02/12 19:46
Top Channel/ Anglia: Vazhdojnë kalimet në La Mansh, ktheni mbrapsht azilkërkuesit shqiptarë!
02/12 19:05
Top News- Jahti i oligarkut që u kap në Adriatik/Do dalë në ankand, pas sanksioneve të BE
02/12 18:43
Top News – A po shkojnë Putin dhe Biden drejt bisedimeve/ Rusia kërkon të flasë për luftën
02/12 18:42
Top News-Zuckerberg bëhet ‘bashkë’ me Elon Musk/Pas problemeve me Apple, sulmojnë kompaninë
02/12 18:33
Top Channel/ Borell mund “të shkarkohet” nga dialogu? Gjermanët: Nuk është transparent e neutral!
02/12 18:33
Top Channel/ Nafta ruse, 60 dollarë: BE, pranë kufizimit-PO e Rusisë stabilizon çmimin e karburantit
02/12 18:32
Top News – Putin rrëzohet nga shkallët!/ Raportet- Presidenti rus nën kujdesin e mjekëve!
02/12 18:02
Top News-‘Goditje’ për familjen mbretërore/Publikohet traileri i dokumentarit “Harry and Meghan”
02/12 17:52
Top News – Gjermania me ligj të ri për azilkërkuesit/ Përfitojnë shqiptarët me 5 vjet qëndrim
02/12 17:40