Top News – Roveri Perseverance/ Gati të zbulojë sekretet e marsit
12/05/2021 18:05

Gjatë muajit prill, roboti “Perseverance” ka dokumentuar fluturimet e helikopterit Ingenuity mbi planetin Mars. Ndërkohë, roboti ka studiuar pejzazhin përreth, si dhe disa shkëmbinj interesantë. Tani, Perseverance po bëhet gati për misionin e tij kryesor: studimin e kraterit Jezero, dhe kërkimin e shenjave të jetës në planetin e Kuq. Mbi 3.9 miliardë vite më parë, krateri ishte një liqen ku derdhej një lumë. Tashmë, gurët e shpërndarë nëpër shtratin e thatë të liqenit, mund t’I ndihmojnë shkencëtarët që të rikrijojnë historinë e kësaj zone të Marsit, si dhe të kuptojnë a ka patur ndonjëherë jetë aty. Të dhënat që bartin këta gurë mund të tregojnë se kur u formua dhe kur u tha liqeni. Krijimi I një kronologjie të tillë, do t’I ndihmonte studiuesit të datojnë kampionet e gurëve që roboti do të grumbullojë gjatë dy viteve të ardhshme. Ato mund të përmbajnë edhe mikrofosile që ruajnë ende gjurmët e jetës së mëparshmë në Mars. Perseverance do t’I kalojë muajt në vazhdim duke eksploruar një rreze prej 2 km në tabanin e kraterit Jezero. Studiuesit besojnë se roboti do të gjejë disa nga materialet më te hershme të planetit të kuq në këtë krater.

Top News – BE humb gjyqin me AstraZeneca/ Por duhet të realizojë detyrimet dhe afatet e dorëzimit
18/06 22:06
Top News – Gruaja shpëton paq nga arinjtë/ Alaskë, 55 vjeçarja gjendet pas dy ditë kërkimesh
18/06 22:01
Top News – Varianti Delta pushton Moskën/ Kufizime të reja pas trefishimit të rasteve
18/06 21:59
Top Channel/ Pilulat anti-viral kundër covid/ SHBA, 3.2 mld $ për të parandaluar pandemi të reja
18/06 19:57
Top Channel/Gjykata britanike lehtëson emigrantët, kujdestarët e fëmijëve marrin lejen e përhershme
18/06 19:46
Top News – Kalifornia apo Kali-furrnalta… Temp. 54 gradë C, shpallet gjendja e jashtëzakonshme
18/06 18:58
Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13