Top News – Rikthehet izolimi/ Zelandë e Re, 14 raste të reja Covidi
13/08/2020 12:06

Zelanda e Re ka raportuar 14 raste të reja të Covid 19 një ditë pasi qyteti më i madh i saj, Auckland u rikthye në izolim. Konfirmimi i katër pjesëtarëve të një familjeje të infektuar më herët këtë javë, shkoi një vend që nuk kishte regjistruar raste të transmetuara lokalisht për më shumë se tre muaj. Nga rastet e reja, 13 janë lidhur me këtë familje ndërsa një është një i ardhur nga jashtë që ishte në karantinë. Një izolim tre ditor është shpallur në Auckland të mërkurën. “Ne mund ta kuptojmë seriozitetin e situatës”, tha kryeministrja Jacinda Ardern. “Po e përballojmë atë me një reagim urgjent, por të qetë dhe metodik”. Të gjitha rastet e konfirmuara tani do të hyjnë në karantinë. Disa prej kontakteve të tyre po ashtu mund të karantinohen. Zelanda e re është lëvduar ndërkombëtarisht për reagimin e saj të hershëm ndaj pandemisë.

Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14
Top News – Vetëm 30 dollarë për një natë, shtëpia e ‘Princit të Bel Air’ jepet me qira!
25/09 12:13
Top News – Aeroporti i Helsinkit po përdor qentë “për të nuhatur” koronavirusin
25/09 12:07
Top News – Virusi pëson mutacione!/ Studimi: Është bërë me ngjitës
25/09 12:03
Top News – Koronavirusi në Evropë/ Francë, gjasa për izolim të dytë
25/09 11:51
Top News – Karnavali i Rios shtyhet për afat të pacaktuar
25/09 11:49
Top News – Kim “kërkon falje për vrasjen e një zyrtari jugkorean”
25/09 11:37
Top News – Ndryshimet klimatike “po nxisin zjarret në Kaliforni”
25/09 11:34
Top News – Rendohet gjendja/ Europa në alarm nga koronavirusi
25/09 02:01
Top News – Putin për Navalny-n/ U vetëhelmua, kërkon telashe
24/09 21:59
Top News – Shqetësohet perëndimi/ Rusia nis manovrat ushtarake
24/09 21:57
Top News – Gruaja shtatzënë/ Shpëton të shoqin nga peshkaqeni
24/09 21:38
Top News – Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën
24/09 21:37
Top News – Zonat me covid/ Tani i tregon dhe Google Maps
24/09 21:21
Top News – Vaksina e rusisë/ Kozmonautët rusë refuzojnë ta marrin
24/09 20:25
Top News – BE `lan duart`/ Dërgon ftesat për dialog
24/09 19:59
Top News – Deklarata e Trump/ Shtohet frika për dhunë në zgjedhje
24/09 17:40
Top News- SHBA, shitja e armeve/ Rritje 80% në shtetet e mëdha
24/09 17:36
Top News – Ushtarët KoreanoVeriore/ Vranë dhe dogjën KoreanoJugorin
24/09 17:32
Top News – Prodhuesit e makinave padisin Trump për taksat mbi Kinën
24/09 17:28