Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07/2020 18:18

Masa strikte izolimi do të rivendosën në qytetin e dytë më të madh të australisë ndërsa autoritetet përpiqen të parandalojnë një valë të dytë infektimesh të përhapet në vend. Duke filluar nga e mërkura, banorët në melburn nuk do të lejohen të dalin nga shtëpitë, por do të mund ta bëjnë këtë vetëm për pazare, nëse duhet të kujdesen për dikë, për vrap apo punë. Masat, që pritet të mbeten në fuqi për gjashtë javë, vijnë ndërsa shteti i viktorias shënoi një tjetër rritje rekord të rasteve të koronavirusit, me 191 infektime të reja të regjistruara të martën. Shteti raportoi të hënën 127 raste të reja. Më herët, në Viktoria ishin vendosur izolime lokale në disa periferi rreth melburnit. Të hënën, autoritetet njoftuan se kufiri mes viktorias dhe nju sauth uellsit, dy shteteve më të populluara në australi, do të mbyllej mesnatën e të martës, duke izoluar efektivisht viktorian nga pjesa tjetër e vendit. Sipas masave të reja, kafenetë dhe restorantet që u lejuan të hapeshin disa javë më parë, do të mund të shërbejnë sërish vetëm nëse klientët marrin porosinë me vete. Shërbimet e bukurisë dhe ato personale do të mbyllen ashtu si edhe ambjentet kulturore dhe të argëtimit.

Top News – ‘Katastrofë gjeneratash’/ Paralajmërimi i OKB për pandeminë
04/08 17:50
Top News – Rasti i George Floyd/ Videoja e fundit para vdekjes
04/08 16:41
Top News – Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë
04/08 16:13
Top News – Brenda një nate u bë milioner! Minatori fatlum nga Tanzania shet gurin e tretë
04/08 15:38
Top News – A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica nuk shfaqin probleme nga covid
04/08 15:24
Top News – Kthesa e Trump: Patriotët mbajnë maskën
04/08 15:20
Top News – Të bllokuar në ishull/ Shpëtohen nga SOS i shkruan në rërë
04/08 14:59
Top News – Armët bërthamore/ OKB: Koreja e veriut ka përparuar me arsenalin
04/08 12:48
Top News – Uragani ‘Isaias’/ Godet brigjet e Karolinës Veriore
04/08 12:37
Top News – Ish mbreti i Spanjës/ Në mërgim pas akuzave për korrupsion
04/08 12:33
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:26
Top News – Ultimatum i Trump/ Për blerjen e TikTok nga Microsoft
04/08 12:23
Top News – Dyshimet e OBSH-së/ Nuk ka garanci për vaksinën
04/08 12:10
Top News – Itali, testet e antitrupave/ 2.5% e popullsisë ka kaluar covid-in
04/08 11:59
Top News – Rritja e rasteve/ Melburni kthehet në izolim
03/08 17:48
Top News – Pas incidentit tragjik/ Inaugurohet ura e re e Gjenovës
03/08 16:49
Top News – Covid-19 në kroçera/ Vetëm pak javë pas rihapjes
03/08 16:29
Top News – Sezoni turistik/ Spanjë, më i keqi në histori
03/08 16:29
Top News – Britani/ Test 90 minutësh, do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit
03/08 16:03
Top News – Puna nga shtëpia/ Deri në vitin 2021 ose përgjithnjë…
03/08 15:29