Top News – Revolucion në Emiratet e Bashkuara / Nga 2022, fundjavë është e shtuna dhe e diela
07/12/2021 14:36

Emiratet e bashkuara Arabe thanë të martën se do të kalonin në javën e punës me katër ditë e gjysmë dhe me të shtunën dhe të dielën që do të bëhen fundjavë, duke filluar nga viti i ardhshëm. Kjo me qëllim, vendosjen në një vijë të ekonomisë së vendit me tregjet globale. Shteti prodhues nafte në gji, një qendër e rëndësishme komerciale, tregtare dhe turistike në rajon, ka aktualisht fundjavë të premten dhe të shtunën. Por nga 1 janarti 2022, fundjava do të nisë të premten pasdite. Emiratet e bashkuara arabe gjatë vitit të shkuar kanë marrë masa për ta bërë ekonominë më tërheqëse ndaj investimeve të huaja në një kohë kur rivaliteti ekonomik me arabinë saudite fqinje është rritur shumë. Java e punës për entitetet qeveritare do të nisë të hënën dhe do të përfundojë të premten në mesditë, para lutjeve myslimane – tha qeveria në një deklaratë duke shtuar se kjo do të përmirësojë balancën mes punës dhe jetës për punonjësit. Qeveria tha se lëvizja do të siguronte lehtësi për transaksionet financiare, tregtare dhe ekonomike me vendet e tjera që kanë fundjavë të shtunën dhe të dielën, do të ndihmonte lidhjet e forta të biznesit ndërkombëtar dhe do të rriste mundësitë për mijëra kompani me bazë në emirate. E premtja është në fakt ditë pushimi në shumë vende me shumicë myslimane. Emiratet e bashkuara Arabe kanë liberalizuar ndërkohë shumë ligje, përfshirë ato për bashkëjetesën para martese, alkolin dhe ligjet për statusin personal.

Top Channel/ “Plas” sërish lufta në Siri. Shteti Islamik dhe forcat kurde në përballje të ashpër
23/01 22:22
Top Channel/Fermerët mbushin rrugët në Spanjë. Prodhimi vendas po zhduket, qeveria nuk i mbështet
23/01 21:50
Top Channel/ Autobusi merr para makinën, 5 të rinj vdesin në vend në Itali
23/01 20:51
Top Channel/ SHBA: Kujdes, Rusia po dezinformon. Deklarata shpërndahet edhe nga ambasada në Tiranë
23/01 20:50
Top Channel/ Britania zbulon “komplotin” rus. Në Ukrainë do emërohet një udhëheqës “kukull” i Moskës
23/01 20:03
Top News- Njeriu më i besuar i Putin /Kush është Sergei Lavrov, ‘ujku i vjetër’ politikës ruse
23/01 18:53
Top News – Shqiptarët e ekzekutuar në Ekuador/ Hesapet e kokainës dhe miliardat e trafikut
23/01 18:04
Top News-Vrau 77 të rinj në Oslo/Monstra” e Norvegjisë në burg luksoz
23/01 17:55
Top News- Ndryshimi i kufijve në Ballkan/Përfaqësuesi përëndimor, drafti ende në qarkullim
23/01 17:29
Top News – Vritet në Ekuador trafikanti shqiptar/ Zbulohet identiteti, ja si e ekzektuan mafiozët
23/01 17:19
Top News – Qyteti nga komunizmi në kapitalizëm!/‘Utopi e dështuar’, mes dy realiteteve e kohërave
23/01 17:16
Top News- Detyrohet të anulojë dasmën / Kryeministres së Zelandës së Re i ndodh e papritura…!
23/01 16:40
Top News- Deklarata e çuditshme e gjeneralit/Por detyrohet të japë dorëheqjen, në lojë Putin
23/01 16:12
Top News- SHBA ndalon një anije iraniane/Transportonte një mijë tonë materiale për eksplozivë
23/01 15:28
Top News – Pandemia dhe kërkesat për azil/Franca, porta ‘hyrëse’ për shqiptarët në 2021
23/01 14:25
Top Channel/ Shtrëngoi masat anti-COVID/ Kryeministrja e Zelandës së re anulon dasmën
23/01 14:14
Top Channel/ Pas shumë kohësh Stambolli mbulohet nga dëbora, qytetarët në ‘festë’
23/01 14:13
Top News – 9 muaj luftë, skenari rus në Ukrainë / Dalin detajet e planit, vërshojnë trupat ruse
23/01 14:06
Top News – Dy vjet me viktima dhe infektime/ Koronavirusi drejt një faze të re dhe kufizime
23/01 14:05
Top News – Shqiptarët e ‘Sacra Corona Unita’/Hetime në Shqipëri për trafik kokaine e heroine
23/01 12:40