Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01/2021 21:59

1610 persona të tjerë kanë humbur jetën në britaninë e madhe, shifra më e lartë e raportuar kjo në një ditë të vetme që nga fillimi i pandemisë. Kjo do të thotë se numri total i viktimave, ka shkuar tashmë në mbi 90 mijë. 33.355 raste të reja pozitive janë regjistruar, më pak se gjysma e rekordit prej 68053 rasteve ditore të regjistruara më 8 janar dhe shifra më e ulët ditore që nga 27 dhjetori. Një total prej 4266577 persona kanë marrë tashmë dozën e parë të një vaksine. Ekspertët britanikë thonë ndërkohë se ka sinjale pozitive që tregojnë se sakrificat e britanikëve po funksionojnë dhe duhet vijuar me respektimin strikt të masave të marra. Sipas tyre reduktimi i kontakteve me të tjerët dhe qëndrimi në shtëpi do të cojë në një rënie të shifrave në kohë. Shifrat e reja vijnë ndërsa vlerësimet nga zyra kombëtare e statistikave tregojnë se një në 10 persona në britaninë e madhe ka rezultuar pozitiv për antitrupa në dhjetor. Ndërkohë që vetë sekretari i shëndetësisë, matt Hancock, ka hyrë në vetëizolim pasi u paralajmërua nga shërbimi kombëtar i shëndetit si kontakt i një personi pozitiv. Ai tha se vetëizolimi është ndoshta pjesa më e rëndësishme e distancimit social dhe i kërkoi edhe të tjerëve të bënin të njëjtën gjë nëse do tu kërkohej.

Top News – 30 minuta nga lufta bërthamore/ Stërvitja e NATO-s që trembi rusët
26/02 00:53
Top News – `Brezi i humbur`/ Si po i godet koronavirusi shanset e të rinjve
25/02 22:19
Mijëra protestojnë në Armenia pasi kryeministri paralajmëroi për ‘grusht shteti’ – Pa koment
25/02 21:59
Del për herë të parë në publik Kara, ariu polar i kopshtit zoologjik francez të Mulhouse – Pa koment
25/02 21:58
Rritësit e bletëve në Kolumbi denoncojnë pesticidet si shkaku kryesor i vdekjes të bletëve-Pa koment
25/02 21:58
Peruvianët presin në radhë për rimbushje të bombolave ‘shpëtimtare’ të oksigjenit – Pa koment
25/02 21:57
Rusët votojnë për rikthimin e statujës së kreut të policisë sekrete sovjetike – Pa koment
25/02 21:56
Qipro nis hapjen e shkollave e palestrave pas zbutjes së masave anti-Covid – Pa koment
25/02 21:55
Autobuzët pa shofer nisin shërbimin në rrugët e Malagas në jug të Spanjës – Pa koment
25/02 21:54
Top News – Zbulimi i pabesueshëm në Mars/ Çfarë gjeti sonda e NASA-s në planetin e kuq
25/02 21:52
Top News – Pezullohet plani i Izraelit/ Do të dhuronte vaksina, kritikohet ashpër
25/02 21:51
Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02 21:50
Top News – Brenda trupit të njeriut/ Zbulohen 70 mijë viruse të panjohura më parë
25/02 21:08
Top News – Burgu, pikënisja e një jete krimi/ 2300 shqiptarë në qeli me mafiozë italianë
25/02 20:26
Top News – Angli, shqiptari me ‘shtëpi bari’/ ‘Isha në borxhe, më thanë se këtu bëhej para’
25/02 19:46
Top News – Drejtori i `projektuar`i CIA-s/ Rreziku më i madh vjen nga kina
25/02 19:27
Top News – E bëjnë për spital/ Gazetari rrihet nga tre persona të maskuar
25/02 19:19
Top News – AstraZeneca `nuk zë mend`/ Vonesa të tjera në furnizimin e be-së me vaksina
25/02 18:18
Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22