Top News – Raketa e SpaceX jashtë kontrollit / Do përplaset me Hënën brenda pak javësh
26/01/2022 15:19

Një raketë e SpaceX është në kurs përplasjeje me hënën pasi ka kaluar thuajse shtatë vite duke u endur në hapësirë. Ekspertët thonë se mjeti që u nis në hapësirë nga Florida, në shkurt të 2015-ës, është pjesë e një misioni ndërplanetar për të dërguar një satelit hapësinor moti në një udhëtim miliona kilometërsh. Por pasi ka përfunduar misionin duke nisur satelitin drejt asaj që njihet si pika Lagrange, një pozicion me gravitet neutral katër herë më larg se hëna dhe në linjë direkte me diellin, raketa nuk mundi të kthehej në tokë pasi nuk pati karburant të mjaftueshëm për ta bërë këtë por edhe i mungonte energjia për ti shpëtuar gravitetit të sistemit tokë-hënë. Në këtë mënyrë, ajo ka ndjekur një orbitë kaotike që nga shkurti 2015. Ekspertët besojnë se raketa, që peshon katër tonë, është në kurs për tu përplasur me hënën, me një shpejtësi prej 2.52 km në sekondë dhe kjo mund të ndodhë brenda pak javësh.

Top Channel/ ‘Mitsotakis nuk ekziston për mua’. Erdogan ‘ shpërthen’ ndaj kryeministrit grek
23/05 23:05
Top News- Pse Austria dhe Zvicra janë neutral/A mund të hyjnë në NATO pas luftës në Ukrainë!
23/05 21:31
Top News- Bjellorusia po përgatitet për luftë! / Ukraina në alarm, Minsku shton trupat në kufi
23/05 20:54
Top News- Putin donte të gjunjëzonte Bullgarinë!/Sofja hedh poshtë shantazhin me gazin rus
23/05 20:50
Top News- Lojëra amerikane në lagjen kineze / Biden mbledh aleatët në Azi për të sfiduar Pekinin
23/05 20:48
Top Channel/ Lija, shtohen rastet! Por OBSH gjykon që rreziku është ende shumë i ulët
23/05 19:42
Top Channel/ Zelensky në DAVOS: Armë dhe sanksione, vetëm kështu e ndalim Rusinë
23/05 19:29
Top Channel/ Dorëhiqet diplomati i lartë rus: Më vjen turp për vendin tim
23/05 18:43
Top News- Scholz dhe Macron për negociatat / Kancelari, tur në Shqipëri, Kosovë dhe Serbi
23/05 18:20
Top News- Greqia kthen 5 anije me refugjatë/Qindra emigrantë mbeten në det të hapur
23/05 18:11
Top News- Polonia, komplot për ndarjen e Ukrainës / Akuzat e Lukashenko-NATO do të shpërbëjë vendin!
23/05 17:59
Top News- Trupa speciale për diplomatët e SHBA/Moska e cilëson provokim, por Biden ende pa vendim
23/05 16:51
Top News – Putinin nuk ‘do ta zërë’ 2023-shi / Ish shefi i MI6: Do të dërgohet në një sanatorium
23/05 16:45
Top News – ‘Më vjen turp për vendin tim!’ / Dorëhiqet diplomati rus në Kombet e Bashkuara
23/05 16:28
Top News – Putin i mbijetoi atentatit / Kryespiuni ukrainas: U sulmua në një udhëtim zyrtar
23/05 16:23
Top Channel/ Polonia heq barrierat kufitare me Ukrainën, marrëveshje për një zyrë të vetme doganore!
23/05 15:38
Top News – Maji me temperatura rekord / Spanja përvëlohet në 40 gradë celcius, vendi në alarm
23/05 15:09
Top News – Putin do të eliminojë Ukrainën! / Biden kërcënon me pasoja: Askush mos të bëjë si ai!
23/05 14:59
Top News – Burg i përjetshëm për ushtarin rus / Vrau civilin e paarmatosur në Ukrainë, u pendua
23/05 14:58
Top News-NATO e ‘avullon’ ushtrinë e Putinit / ’Është i dëshpëruar, mund të përdorë armë bërthamore’
23/05 14:57