Top News – Qyteti ku nisi virusi/ Wuhan, festa pa maska e pa distancim!
18/08/2020 11:57

Në Wuhan, qyteti ku e pati origjinën koronavirusi që ka gjunjëzuar botën, sot nuk ka nevojë as për maska e as për distancim social. Të paktën këtë tregojnë fotot e fundit të mbërritura nga vendi ku shpërtheu epidemia, e cila ka detyruar qytetarët anembanë globit të ndryshojnë mënyrën e sjelljes në komunitet. Por kjo duket nuk vlen për qytetarët e Wuhan-it. Mijëra vetë atje janë mbledhur për të shijuar një festival muzike në pishina, pa maska në fytyrë dhe ngjitur me njëri tjetrin. Pamje të tilla zot se mendohet që mund të shiheshin në 2020-tën. Por fotot e pjesëmarrësve në festën gjigante të mbajtur në parkun ujor Maya Beach të Wuhan-it, kanë bërë xhiron e botës. Ato përbëjnë një kontrast të thellë me qytetin fantazmë me rrugë të boshatisura, i pari në botë që vendosi në 23 janar karantinën për shkak të virusit. Qyteti 11 milionë banorësh u izolua krejtësisht nga pjesa tjetër e Kinës e të gjithë grumbullimet masive u anuluan.

Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56
Top News – Luftimet në Karabak/ Indinjatë nga videoja e ekzekutimit
24/10 11:37
Top News – Do t`i jap fund naftës/ Biden tenton të sqarojë deklaratën
24/10 11:35
Top News – Macron për virusin/ Do të jetë deri verën e ardhshme
24/10 11:33
Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44