Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05/2022 18:53

Në shtetet e bashkuara të amerikës, një grua ka përdorur pistoletën e saj për të vrarë një burrë, që nga makina e tij kishte filluar të qëllonte me një pushkë gjysmëautomatike mbi turmën në një festë në rrugë dhe që mund të kishte kryer një masakër të radhës. Ngjarja ka ndodhur në Charleston të Virxhinias Perëndimore. Gruaja, ishte mes pjesmarrësve në një festë ditëlindjeje, e zotëronte rregullisht armën. Episodi ka ndodhur në mesin e polemikave për nevojën e kufizimit të lirisë së armëve, e parashikuar në kushtetutën amerikane, që është rindezur pas masakrës në shkollën fillore të Uvaldes, në Teksas. Denis Butler, një 37 vjecari me precedentë penalë, i ishte kërkuar të largohej dhe të mos e parkonte makinën në zonën ku po zhvillohej festa. Sipas policisë lokale, ai ishte kthyer menjëherë më pas, i armatosur me një pushkë gjysmë automatike, dhe kishte filluar të qëllonte kundër turmës, ku ishin të shumtë edhe fëmijët. Gruaja, emri i të cilës nuk është bërë i ditur dhe që nuk kishte eksperienca në forcat e rendit, në vend që të tentonte të fshihej, ka nxjerrë armën e saj dhe ka qëlluar kundër agresorit, duke e vrarë.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26