Top News – Putin ‘ngrin’ Evropën këtë dimër / Ekspertët paralajmërojnë rreziqe të paprecedenta
03/10/2022 15:11

Evropa përballet me rreziqe të paprecedenta për furnizimet me gaz natyror këtë dimër, me rusinë që vazhdon të mbyllë rubinetat e gazsjellësve të saj. Ky është paralajmërimi i lëshuar nga një grup ekspertësh ndërkombëtarë të agjencisë ndërkombëtare të energjisë. Sipas tyre, një dimër i gjatë dhe i acartë, ose një valë e vonë të ftohti e ngjashëm me ‘Bishën nga Lindja’ të 2018-ës, mund të bëjë që gazi në rezerva në gjithë BE-në, të bjerë deri në pesë për qind këtë vit. Ka edhe frikë se kjo mund të cojë në blackout-e në evropë me agjencinë ndërkombëtare të energjisë që paralajmëron se nivelet e rezervave duhet të mbeten në 33 për qind deri në pranverë, për një dimër të sigurt dhe të përballueshëm. Dhe në një paralajmërim të hidhur, grupi ndërqeveritar me bazë në paris, tha se nuk mund të përjashtohet mundësia që rusia të mbyllë plotësisht rrjedhën e gazit drejt evropës ndërsa vazhdon ta përdorë gazin natyror si një armë politike. Aktualisht, rezerva e gazit natyror në evropë është thuajse 90 për qind, mbi objektivin e BE-së. Furnizimet me gaz nga rusia në evropë kanë rënë aktualisht me rreth 50 për qind, krahasuar me një vit më parë.

Top Channel/ Nisin arrestimet, bllokon tubimet në Shangai pas protestave kundër kufizimit të lirive
28/11 22:03
Top Channel/ Urimi nga SHBA: Krenarë për ju! Biden: SHBA mbështet Shqipërinë në anëtarësimin në BE
28/11 20:06
Top News – Babai vret vajzën, nuk pranoi të martohej!/ I kishte gjetur për bashkëshort 1 të moshuar
28/11 20:00
Top News – Biografia e re e Mbretëreshës Elizabeth/ Zbulohen detaje mbi mendimin për Meghan Markle
28/11 19:07
Top News – Banda e ‘skifterëve’ shqiptarë në Greqi/ Në pranga tre të rinj, zbardhen 51 grabitje
28/11 18:41
Top News – Goditja e radhës e hakerave iranianë/ Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve
28/11 18:17
Top News – Kërkesa e deputetëve konservatorë/ Thirrje për kthimin e menjëhershëm të shqiptarëve
28/11 18:14
Top News – Skandali i reklamës së Balenciaga/ Kim Kardashian thyen për herë të parë heshtjen
28/11 18:11
Top News – Turqia, ‘gjithë inatin’ me Suedinë / Bisedime të reja për anëtarësimin në NATO
28/11 17:55
Top News – Britania nuk ka më mjekë / Me mijëra më pak, faji është i Brexitit
28/11 17:25
Top News – Turqia, gati për ‘pushtimin’ e Sirisë/ Përgatit forcat tokësore, operacion kundër kurdëve
28/11 17:25
Top News – Avioni ‘ngec’ në linjat elektrike / Majë shtyllës, 33 m mbi tokë, shpëtohen pasagjerët
28/11 16:58
Top News – Lukashenko ka frikë se do të helmohet! ’Në listën e zezë të Putinit’, nuk hyri në luftë
28/11 16:47
Top News – Shpërthen vullkani më i madh në botë / Alarmi në nivelin e kuq, llava kërcënon Hawaiin
28/11 16:12
Top News – E premtja e zezë, ‘nami’ në SHBA / 9.12 miliardë dollarë blerje vetëm online
28/11 16:12
Top Channel/’ Kupon për kulturën’, qeveria gjermane propozon nismën e vecantë për të rinjtë
28/11 16:01
Top Channel/ Policia e Xi dhunon gazetarin e BBC, vazhdojnë protestat në Kinë
28/11 16:00
Top News – Dhjetori i festave magjike në botë/ Vendet më të veçanta që duhen vizituar
28/11 15:46
Top News – Pasuria e familjes mbretërore të Katarit/ E zhytur në luks! Avionë, jahte e rezerva nafte
28/11 14:42
Top News – ‘Drita e shkretëtirës’, operacioni i Europol/49 arrestime, 6 bosë kokaine kapen në Dubai
28/11 14:17