Top News – Putin jep detaje nga takimi/ ’Nuk kemi armiqësi, por pozicione të ndryshme’
16/06/2021 19:10

Ka përfunduar takimi mes presidentëve Joe Biden dhe Vladimir Putin që zgjati më shumë se 3 orë e gjysmë. Takimi mes tyre u zhvillua në Gjenevë, teksa mediat e huaja shkruajnë se presidenti Biden u largua nga Villa La Grange, ku u mbajt takimi mes dy liderëve. Presidenti rus Vladimir Putin tha pas takimit, se Moska dhe Uashingtoni ranë dakord që ambasadorët e tyre të kthehen në detyrë. "Ata do të kthehen në vendin e tyre të punës. Kur saktësisht është thjesht një ceshtje teknike," u tha Putin gazetarëve. “Nuk ka patur armiqësi por kemi diferencë pozicionesh,” shtoi ai. Marrëdhëniet diplomatike midis Moskës dhe Uashingtonit pësuan krisje që kur Biden mori detyrën. Pasi Biden e krahasoi Putinin me një "vrasës", Rusia në mars ndërmori një hap të rrallë duke tërhequr ambasadorin e saj Anatoly Antonov dhe tha se i dërguari i SHBA John Sullivan në Moskë gjithashtu duhet të kthehej në Uashington. Sullivan u largua nga Moska në Prill, ndërsa të dy vendet njoftuan një valë sanksionesh të mëdha dhe dëbime të diplomatëve. Në maj, Rusia i shpalli zyrtarisht Shtetet e Bashkuara si shtet "jo miqësor", duke e ndaluar ambasadën amerikane të punësojë shtetas rusë. I vetmi vend tjetër në atë listë është Republika Çeke. Ishte Joe Biden ai që e kërkoi takimin e sotëm me Vladimir Putinin, dhe lëvizja e parë dukej se i takote pikërisht presidentit amerikan. Dy liderët e zhvilluan takimin të shoqëruar nga Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretari i Shtetit Anthony Blinken.

Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22