Top News/ Putin e sheh si pasuesin e tij…Bën ish-truprojën sekretar të Këshillit të Shtetit
29/05/2024 14:43

Kremlini tha të mërkurën se presidenti Vladimir Putin kishte emëruar Alexei Dyumin, një ndihmës dhe ish truprojë të tij, si sekretar të Këshillit të Shtetit, një organ këshillimor për kreun e shtetit rus. Pasi u rizgjodh për një mandat tjetër gjashtëvjeçar në fillim të këtij viti, Putin e bëri Dyumin një ndihmës të specializuar në industrinë e mbrojtjes dhe Kremlini tha se do të kishte edhe përgjegjësi të tjera për të. Një dekret i nënshkruar nga Putin për emërimin e tij në postin e Këshillit të Shtetit u publikua në faqen e internetit të Kremlinit të mërkurën në mëngjes. Sergei Markov, një ish-këshilltar i Kremlinit, tha në fillim të këtij muaji se shumë njerëz besonin se Putin e shihte Dyumin si pasardhësin e tij. Putin, 71 vjeç, sapo ka filluar një mandat të ri gjashtëvjeçar dhe pritet të drejtojë vendin në vitet në vijim ndërkohë që nuk ka asnjë informacion të besueshëm se kë mund të favorizojë ai, që një ditë ta zëvendësojë. Por emri i Dyumin, ndër të tjerë, ka qenë prej kohësh objekt spekulimesh mes elitës politike të Moskës. Dyumin, 51 vjeç, u soll në Kremlin në fillim të këtij muaji pasi shërbeu si guvernator rajonal i rajonit Tula të Rusisë. Dyumin hyri në Shërbimin Federal të Gardës së Rusisë, që merret me sigurinë e elitës së Kremlinit, në vitin 1995 dhe ruajti vetë Putinin gjatë mandatit të tij të parë dhe të dytë. Ai gjithashtu ka punuar si nënkryetar i GRU-së, inteligjencës ushtarake ruse.

Top News/ Biden plan të ri për emigrantët/ Do të përfitojnë rreth 500 mijë persona
19/06 09:33
Top News/ Pheniani pret Putin/ Presidenti rus zbret në Korenë e Veriut pas 24 vitesh
18/06 22:47
Top News/ Po mban më këmbë industrinë ruse…SHBA e NATO thirrje për sanksione
18/06 22:45
Top News/ Putin mbërrin në Korenë e Veriut, diktatori Kim Jong Un e pret në aeroport
18/06 22:13
Top News/ Rusia pa spiunë në Europë/ Raporti: Kremlini pagesa të majme për rekrutimet
18/06 21:27
Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06 19:51
Top Channel/ Tifozja më ‘hot’ e të gjitha kohërave i ‘vë flakën’ Euro 2024, modelja çmend qytetarët
18/06 19:42
Top Channel/ Sekuestrohet 2.6 miliardë euro kokainë në Gjermani! Ishte e fshehur në fruta dhe perime
18/06 19:41
Top Channel/ “Von der Leyen fsheh raportin që ‘godet’ Italinë”, Politico: Kërkon votën e Melonit
18/06 19:39
Top Channel/ Arrestohet këngëtari i njohur, drejtonte makinën në gjendje të dehur
18/06 18:44
Top News/ Tunel nën detin Baltik, 18 km i gjatë / Lidh Danimarkën me Gjermaninë, hapet në 2029
18/06 16:13
Top Channel/ Në avion shtetëror me djalin për ndeshjen, telashe për kryeparlamentarin kroat
18/06 15:13
Top News/ Kina e frikshme, ka 500 bomba bërthamore / Po rrit arsenalin më shpejt se çdo vend tjetër
18/06 15:12
Top Channel/ SIPRI: Bota po shton armët atomike operacionale, Kina ka gati kokat bërthamore!
18/06 15:09
Top News/ ‘Përbindëshi’ kinez del nga deti…Nëndetësja bërthamore shfaqet pranë Tajvanit
18/06 15:08
Top News/ Kokainë rekord për Euro2024/ Policia gjermane kap 36 tonë, në pranga edhe një shqiptar
18/06 15:07
Top News/ ‘Çmenden’ shpenzimet për mbrojtjen / Numër rekord aleatësh të NATO-s arrijnë objektivat
18/06 15:07
Top News/ ‘Legalizon’ bashkëshortët pa dokumenta / Biden, mbron nga dëbimi të martuarit me amerikanë
18/06 15:06
Top Channel/ Të anulohet “Mirëdita, Dobar Dan”, shpërthen Serbia: Po mbahet për Vidovdan!
18/06 14:57
Top Channel/ Tifozin e Anglisë e zë gjumi në ndeshjen me Serbinë, u zgjua në 4 të mëngjesit dhe…
18/06 14:25