Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11/2020 14:58

Aeroporti më i madh ndërkombëtar i Shanghait u përfshi nga kaosi kur autoritetet urdhëruan një testim masiv pas lajmeve se 7 punonjës kishin rezultuar pozitivë me Covid-19. Në përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes, autoritetet urdhëruan që të gjithë punëtorët e shërbimit cargo e të tjerët që ndodheshin aty të bënin testin brenda natës, dhe për këtë qëllim, u ngrit një zonë e përkohshme testimi në katin e dytë të një garazhi, kur u bllokuan sakaq me qindra vetë. Pamjet filmike dhe foto që qarkulluan në mediat sociale në Kinë treguan me qindra njerëz duke u shtyrë në garazh, dhe disa punonjës shëndetësorë të veshur me të bardha të cilët kishin krijuar një kordon njerëzor dhe përpiqeshin t’i mbanin aty. E gjithë kjo, në një kohë kur insistohet mbi nevojën e distancimit social, si një prej masave kryesore mbrojtëse nga koronavirus. Deri mëngjesin e së hënës, në aeroport ishin mbledhur 17.700 kampionë, dhe nga 11.544 që u testuan, dolën të gjitha negativë. Kina ka ndjekur linjën e tolerancës zero ndaj pandemisë që nisi pikërisht prej saj, e të cilën në masë të madhe, ka mundur të vërë nën kontroll.

Top News – Tragjike, fëmija 2 vjeç bie nga dritarja/ I vëllai vdiq në 2017 në të njëjtën mënyrë
18/01 13:13
Top News – Shkopinj gome e gaz lotsjellës, rrihen pa mëshirë emigrantët e nisur drejt SHBA-së
18/01 12:58
Top News – “Ndragheta”/ U mbështet nga klani mafioz, përfundon në pranga kryebashkiaku në Itali
18/01 12:31
Top News – SHBA/ Fortifikimi nuk ndalon protestat, tubues të armatosur përpara zyrave qeveritare
18/01 11:53
Top News – Lironi menjëherë Navalnin!/ BE dhe SHBA paralajmerojnë Rusinë
18/01 11:48
Top News – Mjekja shqiptare ne Gjermani/ Humb jetën tragjikisht në moshë fare të re
18/01 11:09
Top News – Gruaja filmohet në kamera, i hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 10:43
Top News – Koreja e Veriut, protestë përmes bukurisë/ Si e sfidojnë vajzat e reja regjimin
18/01 10:35
Top News – Arrestohet pranë kongresit/ SHBA, kishte akreditim të rremë dhe armatime
17/01 19:02
Top News- Edhe hajdutët kanë zemër…/ I vjedhin makinën invalides por pendohen…
17/01 18:51
Top News – Nuk ndalet koronavirusi/ Austria zgjat izolimin deri me 7 shkurt
17/01 18:51
Top News – 273 milionë dollarë në plehra/ Hodhi gabimisht hard diskun me 7500 Bitcoins
17/01 18:51
Top News – Shpërthen vullkani/ Indonezi, dhjetëra fshatra mbulohen nga hiri
17/01 18:51
Top News – Dita ndërkombetare e Picës/ Ushqimi më i njohur dhe idashur në botë
17/01 16:52
Top News – Ditën e parë në shtëpinë e bardhë/ Biden kthen Amerikën në marrëveshjen e Parisit
17/01 15:08
Top News – Drejt SHBA-së të Bidenit/ 4500 emigrantë nga Hondurasi arrijnë në Guatemala
17/01 15:07
Top News – ‘Megaraketa’ e NASA-s/ Përfundon para kohe testi i rëndësishëm
17/01 13:41
Top News – Inaugurimi i Biden/ 50 shtetet amerikane në gadishmëri për dhunë
17/01 13:32
Top News – I pari me Joe Biden president/ Londra organizon samitin e G7-ës në qershor
17/01 12:53
Top News – Alpinistët nepaleze/ Bëjnë histori duke ngjitur në dimër majën k2
17/01 12:52