Top News – Programi ekonomik i PD/ Basha takim me ekspertë Gjermanë
08/07/2020 20:37

Kryetari demokrat, Lulzim Basha, gjate nje takimi me përfaqësues tw Dhomës Gjermane të Tregtisë i njohu me programin ekonomik qeverisës te PD. Kryetari i opozitës adresoi problematikat që janë konstatuar në periudhen e pandemise, pasi qeveria sipas tij në vend që të investohej për të ndihmuar ekonominë dhe qytetarët në krizë, u investua në tendera e koncesione. “2.2 miliardë euro janë kontratat për PPP-të, ndërkohë gjatë periudhës së pandemisë është paguar për ekonominë, biznesin dhe shtresat në nevojë 22 herë më pak, vetëm 100 milionë euro. Mungesa e strategjisë dhe masave, nga ana e qeverise, ka sjellë jo vetëm rëndim të situatës së pandemisë, por edhe thellim të krizës ekonomike “, tha Basha. Nga ana e tyre përfaqësuesit e Dhomës Gjermane të Tregtisë e njohën kryetarin demokrat me disa nga rekomandimet e tyre publike si masa për të përballuar situatën e krijuar në ekonomi nga pasojat e pandemisë së COVID-19, si dhe ngritën shqetësimet e investitorëve të huaj në vend, veçanërisht atyre gjermanë, ku klima dhe siguria e biznesit, sipas tyre jane përcaktuese. Përfaqësuesit e Dhomës Gjermane te Tregtisë, thanë se klima e biznesit dhe mungesa e konkurrueshmërisë janë disa nga barrierat kryesore të thithjes së investimeve në Shqipëri. Sa i takon programit te partise demokratike Basha tha se synohet te krijohet klimë pozitive ndaj biznesit, konkurrencë dhe luftë monopoleve. ‘Transparencë totale e çdo akti qeveritar, që nga prokurimet publike, karantinim të inspektoriateve deri në hartimin e një kuadri ligjor europian për inspektoratet, moratorium 1-vjeçar për inspektoratet, reduktimi i lejeve, liçencave dhe shumë procedurave të tepërta.Taksë e sheshtë 9 përqind, sigurimet shoqërore 18 përqind dhe eliminim të rritjes së taksës së qarkullimit të vendosur nga qeveria Rama si dhe 1 taksë biznesit të vogël, ne nivelin 0.5 përqind të xhiros”, tha Basha gjate prezantimit te shtyllave kryesore te programit qeverises te PD.

Edicioni Informativ, 07 Gusht 2020, Ora 00:00
07/08 00:45
Pogradec/ Grupi hetimor: 44-vjeçari i gjuajti nënës me dru dhe më pas i preu kokën me …
07/08 00:09
Top News – Hasmeria mes fiseve/ Xhaferraj-në spital jam i mbrojtur
06/08 22:18
Peizazhi nuk është më trend/ Kolonitë e piktorëve nëpër Shqipëri nuk po zhvillohen më
06/08 20:37
Konfirmohet kryegjyqtari i Tiranës, shkarkohet gjyqtarja e Shkodrës
06/08 20:21
Top News – Horror në Pogradec/ I sëmuri mendor vret nënën
06/08 20:17
Ekskluzive/ Hasmëria mes fiseve. Xhaferaj refuzon të largohet nga spitali: Dua vetëmbrojtje …
06/08 20:10
6 viktima/ 127 raste të reja, më shumë se 1 mijë persona aktivë ndiqen nga mjekët e familjes
06/08 20:08
Top News – Mjekët e familjes/ Po trajtojnë mbi 1 mijë pacientë’
06/08 19:50
Top News – Kapet i riu në doganë/ 370 kg kanabis drejt Maqedonisë
06/08 19:48
6 viktima/ 127 raste të reja, më shumë se 1 mijë persona aktivë ndiqen nga mjekët e familjes
06/08 19:43
Skrapar, fasoneria në flakë/ Shpëtojnë punonjësit,nuk dihen shkaqet e zjarrit që shkrumboi gjithçka
06/08 19:29
Top News – Digjet fasoneria/ Punëtorët u larguan pa u lënduar
06/08 19:08
Shpërthen në flakë fabrika e këpucëve në Skrapar, punëtorët dalin jashtë fasonerisë të tmerruar
06/08 18:43
Emri/ Kapet i riu në doganën e Bllatës, me 370 kg kanabis në kamion drejt Maqedonisë së Veriut
06/08 18:29
Zjarr në një fasoneri në Skrapar, punonjësit dalin duke vrapuar të tmerruar
06/08 18:26
Top News – Vasili-Rama po ndan Shqipërinë/ Në shkelje të kushtetues
06/08 18:21
Top News – 127 raste të reja, 6 humbje jete/ Situata e Covid-19 në vend
06/08 17:38
Top News – Nisma e Vetëvendosjes/ Mocion mosbesimi për qeverinë
06/08 17:28
Top News – Poloni, betohet Duda/ Mandati i dytë si president
06/08 17:07